Ta górnicza inwestycja to wyjątkowy krok dla spółki i województwa

fot: PKW

Ta decyzja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne milionów Polaków

fot: PKW

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

To bardzo ważna decyzja dla górnictwa w województwie śląskim. 24 czerwca Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PKW S.A. podjęło decyzję o wyrażeniu zgody na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego, które stanowi kolejny element działań związanych z udostępnieniem złoża Dąb w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie.

Tym przedsięwzięciem jest połączenie istniejącej podziemnej infrastruktury Zakładu Górniczego Sobieski z aktualnie drążonym szybem Grzegorz oraz zlokalizowanie struktury produkcyjnej kopalni poza terenami zurbanizowanymi.

- Dla kopalni Sobieski będzie to oznaczało możliwość odłączenia się w przyszłości od istniejącej obecnie, rozległej infrastruktury dołowej. Planowane do wydrążenia wyrobiska stanowić będą główny szkielet transportowo-odstawczy dla złoża Dąb i wraz z szybem Grzegorz umożliwią stabilne i efektywne funkcjonowanie kopalni Sobieski do 2049 roku, czyli zgodnie z zapisami Umowy Społecznej - poinformowała PKW.

Oto konkrety. NWZ PKW S.A. zatwierdziło drążenie ciągu wyrobisk – Pochylni odstawczej Dąb oraz Głównej pochylni Dąb, które w przyszłości będą stanowić główny szkielet transportowo-odstawczy dla złoża Dąb. Celem wykonania ciągu wyrobisk o łącznej długości około 7 km jest połączenie istniejącej podziemnej infrastruktury Zakładu Górniczego Sobieski z aktualnie drążonym szybem Grzegorz. Dzięki temu produkcja kopalni zostanie przeniesiona poza tereny zurbanizowane, bezpośrednio w obręb złoża Dąb.

Wydrążenie nowych wyrobisk znacząco poprawi produktywność i efektywność ZG Sobieski. Ponadto pozwoli na obniżenie kosztów funkcjonowania zakładu o ponad milion złotych w latach 2032–2049. Nowe inwestycje zagwarantują także dostawę paliwa spełniającego wymagania bloku energetycznego o mocy 910 MW, zgodnie z zapisami wieloletniej umowy obowiązującej do 2049 r., z roczną dostawą na poziomie 1,8 mln ton.

– To wyjątkowy moment, ponieważ dzięki podjętej decyzji wydobycie w Polskim Koncernie Węglowym stanie się bardziej efektywne ekonomicznie. Przyniesie to wymierne korzyści dla spółki oraz wzmocni bezpieczeństwo energetyczne milionów Polaków – odbiorców energii z elektrowni w Jaworznie, jednej z najważniejszych elektrowni w polskim systemie elektroenergetycznym. Będziemy dostarczać paliwo po akceptowalnej cenie z krajowych kopalni, wspierając lokalnych dostawców i budując krajowy łańcuch dostaw. Inwestycje w rozwój i bezpieczeństwo energetyczne pozostają naszym stałym priorytetem – podkreślił wiceminister Robert Kropiwnicki.

- To kolejny kamień milowy na drodze, aby te „naczynia połączone”, jakimi są kopalnia i elektrownia w Jaworznie, zaczęły ponownie ze sobą współistnieć! Budowa szybu Grzegorz jest gwarancją zaopatrzenia bloku 910MW w dedykowany węgiel - nie z importu, a z jaworznickich pokładów. Dzięki temu, dopóki będzie pracować elektrownia, kopalnia będzie nowoczesnym i stabilnym zakładem pracy. Widzimy, że długofalowe i odważne decyzje przynoszą realny efekt dla pracowników i ich rodzin - podkreślił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Dzięki inwestycjom możliwe będzie także odłączenie się od dotychczasowej, rozległej infrastruktury dołowej oraz ograniczenie obecnego obszaru górniczego o około 50 proc. To znacząco zoptymalizuje działalność produkcyjną Zakładu Górniczego Sobieski.

Do tej pory na realizację Pochylni odstawczej Dąb oraz przyszłych powiązanych działań wydatkowano 39,1 mln zł. W latach 2025–2031 planowane są kolejne nakłady inwestycyjne o wartości 334,5 mln zł, obejmujące usługi firm zewnętrznych, materiały oraz system gospodarczy.

Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przez PKW S.A. przetargu i wybór wykonawcy, który zrealizuje zadanie wykonania ciągu wyrobisk.

Tego samego dnia odbyło się także Zwyczajne Walne Zgromadzenie Południowego Koncernu Węglowego S.A., podczas którego zatwierdzono sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2024 wraz ze sprawozdaniem z działalności spółki oraz udzielono absolutorium członkom Zarządu i Rady Nadzorczej za wykonanie obowiązków w 2024 roku.

Sfinansowano ze środków budżetu Województwa Śląskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.