Świnoujście: węgiel z Mozambiku płynie do Polski

fot: ARC

Świnoujski port powstał w celu eksportu węgla. Później zbudowano instalacje także do importu węgla...

fot: ARC

Brazylijska kompania górnicza Vale wynajęła masowiec o ładowności 50 tys. t z bezprecedensowym zleceniem tranportu węgla koksującego z mozambickiego portu w Nacala do Świnoujścia w Polsce - ujawnił w połowie czerwca portal platts.com, należący do międzynarodowej wywiadowni gospodarczej Platts.

Ładunek ma zawinąć do polskiego portu między 27 a 30 czerwca tego roku. Zdaniem firmy Platts, która śledzi przepływy surowców na całym świecie, nigdy wcześniej z portu Nacala nie wysyłano żadnego statku z ładunkiem bezpośrednio do Świnoujścia.

W zeszłym roku kompania Vale dostarczała już węgiel z Beiry w Mozambiku do Polski, wtedy ładunek płynął jednak regularnym rejsem handlowym z dostawami do innych portów europejskich. Korzystano z małego portu Beira, oczekując na doprowadzenie linii kolejowej oraz instalację urządzeń załadowczych w pełnomorskim terminalu Nacala.

Kompania Vale odmówiła komentarza w sprawie dostaw węgla do Polski.

Platts zauważa (z powołaniem na dane Polskiego Koksu w grupie JSW), że import węgla koksującego do Polski wzrósł w 2015 r. w porównaniu z poprzednim rokiem o 12 proc., osiągając 2,7 mln t. Udział węgla australijskiego w tej liczbie wynosił 59 proc., amerykańskiego z USA 14 proc., resztę polskich zamówień importowych zaspokajały Czechy i w mniejszym stopniu Rosja.

- W zasadzie Polska nigdy wcześniej nie sprowadzała węgla z Afryki, głównym źródłem dostaw była Federacja Rosyjska, która pokrywa ok. 60 proc. polskiego importu węgla - powiedział portalowi platts.com Luigi Bruzzone, analityk firmy Banchero Costa, dodając, że kompania wydobywcza Vale ma zamiar podwoić produkcję węgla z 11 mln t w 2016 r. do 22 mln t w 2017 r. Dlatego też należy spodziewać się znacznego przyrostu eksportu surowca z Mozambiku.

Hinduski właściciel statku płynącego z węglem afrykańskim do Polski poinformował, że nasze porty z terminalami węglowymi są doskonale przystosowane do odbioru surowca i warto będzie na przyszłość wykorzystywać ten szlak handlowy.

Według danych Vale kopalnie węgla Moatize w Mozambiku wydobyły w pierwszym kwartale 2016 r. 603 tys. t węgla koksującego i 287 tys. t energetycznego. Wyniki te są o kilkanaście proc. niższe od poprzedniego kwartału i nawet o 30 proc. gorsze od osiągniętych rok wcześniej.

Vale rozwija zamorskie dostawy węgla: w listopadzie 2015 r. pierwszy masowiec z portu Nacala wypłynął z węglem koksującym do zachodnich wybrzeży Indii.

Agencja Platts podkreśla, że z ładunek afrykański może być przeznaczony dla producentów koksu w Polsce, jednak równie dobrze z portów nad Bałtykiem mogą korzystać Czesi i Słowacy z takich firm jak Arcelormittal, polska grupa JSW, czy amerykańska US Steel Kosice.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.