Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 775.91 USD (+0.62%)

Srebro

78.07 USD (+1.37%)

Ropa naftowa

98.22 USD (-1.08%)

Gaz ziemny

2.71 USD (+0.78%)

Miedź

6.04 USD (+0.37%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 775.91 USD (+0.62%)

Srebro

78.07 USD (+1.37%)

Ropa naftowa

98.22 USD (-1.08%)

Gaz ziemny

2.71 USD (+0.78%)

Miedź

6.04 USD (+0.37%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Świnoujście: Polskie LNG bada potrzeby rozbudowy terminalu

1330493856 termina lng polskielng pl

fot: polskielng.pl

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu rozpoczęła się w marcu 2011 roku. Jego koszt szacowany jest na 2,5 mld zł

fot: polskielng.pl

Spółka Polskie LNG rozpoczęła badanie rynku, które pozwoli określić wstępne zainteresowanie potencjalnych partnerów handlowych ewentualną rozbudową terminalu LNG w Świnoujściu i możliwością rozszerzenia jego funkcjonalności - poinformował rzecznik spółki Maciej Mazur.

Spółka Polskie LNG odpowiedzialna za budowę i eksploatację terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu rozpoczęła 20 listopada br. procedurę badania rynku, tzw. market screening, w zakresie zapotrzebowania na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu i świadczenia dodatkowych usług - poinformował w komunikacie Mazur.

Procedura ta pozwoli uzyskać informacje m.in. o tym, jakie byłoby ewentualne zapotrzebowanie na zwiększenie mocy regazyfikacyjnej w stosunku do obecnie zaprojektowanej, czy też wykorzystania zbiorników znajdujących się w terminalu w celu komercyjnego magazynowania skroplonego gazu. Analizowana będzie także możliwość zwiększenia wolumenów w zakresie przeładunku na cysterny samochodowe oraz rozbudowa infrastruktury o instalacje służące do załadunku kolejowego oraz przeładunku na mniejsze jednostki pływające, z uwzględnieniem bunkrowania jednostek napędzanych LNG - dodał rzecznik.

Wyniki badania będą stanowiły uzupełnienie prowadzonych obecnie analiz o precyzyjne dane rynkowe pochodzące bezpośrednio od zainteresowanych podmiotów biorących udział w badaniu.

- Chcemy, by nasze decyzje biznesowe odpowiadały potrzebom rynku. W październiku br. zwróciliśmy się do największych firm doradczych w sprawie wykonania opracowania dotyczącego potencjalnych możliwości rozszerzenia funkcjonalności terminalu LNG. Teraz nadszedł czas, by zapytać rynek, jakich usług od nas oczekuje. Z procedurą badania rynku wiążę bardzo duże nadzieje. Jej wyniki będą miały niezwykle istotny wpływ na przyszłe decyzje biznesowe. Ewentualna rozbudowa terminalu musi bowiem odpowiadać wyrażonym m.in. w procedurze oczekiwaniom potencjalnych klientów. Znając z jednej strony potrzeby rynku, a z drugiej strony techniczne możliwości rozwoju terminalu będziemy mogli podejmować racjonalne decyzje, przekładające się na zwiększenie wykorzystania instalacji, a tym samym szybszy zwrot zainwestowanego w budowę infrastruktury kapitału - powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu Polskie LNG Rafał Wardziński.

Procedura jest otwarta zarówno dla firm polskich, jak i zagranicznych. Potrwa do 14 grudnia br.

Zadaniem spółki Polskie LNG S.A. jest budowa i eksploatacja terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który stanowi podstawę gazoportu. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie gazu ziemnego drogą morską. Gazoport ma ruszyć w 2014 r. W pierwszym etapie eksploatacji pozwoli na odbiór 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.