Śląskie: podatki zatrzymają ruch lotniczy w Bestwinie?

Bielski Park Technologiczny Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji poinformował w środę (22 stycznia) o zawieszeniu od 30 stycznia działalności lądowiska w Bestwinie k. Bielska-Białej. To efekt naliczenia przez gminę podatku od nieruchomości za działalność lotniczą.

"Rada gminy Bestwina () złamała wszystkie porozumienia i ustalenia z Parkiem dotyczące warunków opodatkowania naszej działalności, obciążając niedochodową działalność lotniczą podatkiem od nieruchomości w wysokości przekraczającej 250 tys. zł rocznie" - głosi komunikat zarządu Parku.

Jak tłumaczy prokurent Parku Bogusław Holeksa podatkiem obłożone zostały teren pasa startowego i wieża kontroli lotów.

- To patologia, że duże lotniska, jak Okęcie, które generują ogromne przychody z obsługi pasażerskiej, są zwolnione z takich podatków, a niewielkie lądowiska nie. Może to najwyższa pora, by władza centralna, odpowiedzialna za bardzo zły stan lotnictwa () opartego o małe statki powietrzne, pozbawiła władze lokalne możliwości wyniszczania infrastruktury lotnisk lokalnych - powiedział.

Zdaniem prokurenta wstrzymanie działalności lotniska spowoduje zmniejszenie wysokości podatku o ok. 75 proc.

Jak wyjaśnił prokurent władze Bestwiny w przeszłości zadeklarowały, że do 2018 r. będą stosowały ułatwienia podatkowe odnośnie działalności lotniczej. Rada wprowadzała m.in. zerową stawkę. W 2012 roku zmarł wójt, a wprowadzony zarządca komisaryczny uznał, że Park powinien płacić pełną kwotę podatku. Wyegzekwował wówczas wraz z odsetkami 520 tys. zł. Sprawa trafiła do sądu, gdzie doszło do ugody. Park uzyskał m.in. zapewnienie, że gmina w 2013 r. zastosuje zerową stawkę. W bieżącym roku podatek został naliczony już jednak bez ulg.

Zdaniem Holeksy sytuację zmieniłoby wpisanie bestwińskiego lądowiska przez Urząd Lotnictwa Cywilnego na listę lotnisk cywilnych. Wówczas z mocy prawa zostałoby zwolnione z podatków, o które teraz się spiera. Park zabiega o to, ale według prokurenta potrwa to ok. 3 lat.

Wójt Bestwiny Artur Beniowski nie krył zaskoczenia decyzją o zawieszeniu działalności lądowiska, gdyż wciąż trwają rozmowy samorządu z władzami Parku. Zapewnił, że choć oczekiwania drugiej strony są rozbieżne z potrzebami gminy, wciąż ma nadzieję na kompromis. Podkreślił, że gmina miała obowiązek naliczyć podatek. Gdyby rada z niego zrezygnowała, samorząd pozbawiłby się sporego dochodu.

Beniowski zaznaczył, że jego zdaniem deklaracja o 10-letnich ułatwieniach podatkowych nie miała mocy prawnej i nie można jej respektować. Dodał też, że Park skorzystał w przeszłości z pomocy samorządu, która wyniosła na przestrzeni ostatnich lat ok. 1,2 mln zł.

Bogusław Holeksa zapowiedział, że jeśli w ciągu trzech miesięcy nie dojdzie do porozumienia, Park zlikwiduje działalność.

- Dajemy sobie trzy miesiące. Rada gminy może w tym czasie uchwalić zerową stawkę podatku - powiedział PAP.

Bielski Park Technologiczny Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji został założony w 2005 r. i otwarty trzy lata później na zdegradowanych terenach poprzemysłowych. Wybudowano hale produkcyjne i hangary oraz 700-m asfaltowy pas startowy. Z Parku korzysta ok. 250 firm rocznie. Park i działające na jego terenie firmy generują ok. 300 miejsc pracy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.