Sejm: rządowy projekt nowelizacji ustawy o terminalu LNG

1328072868 terminal lng polskielng pl

fot: polskielng.pl

Gazoport w Świnoujściu rozpocznie działalność w połowie 2014 roku

fot: polskielng.pl

Sejmowa komisja gospodarki wysłała we wtorek (19 marca) do specjalnej podkomisji rządowy projekt nowelizacji tzw. specustawy o terminalu LNG. Projekt rozszerza listę inwestycji, objętych uproszczeniem procedur. Chodzi przede wszystkim o budowę dużych gazociągów.

Na mocy obowiązującej od 2009 r. specustawy powstaje terminal skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu oraz grupa gazociągów w północno-zachodniej części Polski o łącznej długości ok. 940 km, łączących terminal z siecią gazową. Zgodnie z ostatnim harmonogramem, terminal ma być gotowy do przyjęcia pierwszego transportu LNG do końca grudnia 2014 r. Jak podkreślał we wtorek na posiedzeniu komisji wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik pierwszy gazowiec, który przywiezie gaz do wypełnienia systemów chłodzenia terminala, powinien przypłynąć w grudniu.

Rządowy projekt rozszerza listę objętych specustawą inwestycji - przede wszystkim gazociągów o długości 3,4 tys. km. Są wśród nich nowe połączenia z Litwą i Słowacją oraz rozbudowa istniejącego interkonektora z Czechami, a także ponad 10 krajowych gazociągów.

Poseł PiS Piotr Naimski pytał przedstawiciela MSP, dlaczego projekt nie objął magazynów gazu, podkreślając, że są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sieci gazowej.

Gawlik zauważył, że specustawa odnosi się do terminala LNG, więc wymieniane w niej inwestycje muszą się z terminalem w jakiś sposób wiązać, stąd brak w projekcie magazynów.

Specustawa upraszcza procedury administracyjne, w ocenie skutków regulacji przyspieszenie inwestycji oszacowano na 14 do 23 miesięcy dzięki m.in. natychmiastowej wykonalności decyzji administracyjnych, skróceniu terminów ich skarżenia, rozpatrywania odwołań, wydawania pozwoleń na budowę, brakowi konieczności wprowadzania gazociągów do planów zagospodarowania przestrzennego itp.

Jak podkreślił rząd w uzasadnieniu projektu nowelizacji, istniejąca krajowa sieć gazowa nie pozwala w sposób efektywny rozprowadzić po całym kraju gazu z terminala LNG. W przypadku ustania dostaw ze wschodu, do niektórych regionów, szczególnie na południowym-wschodzie, nie da się dostarczyć odpowiednich ilości gazu z innych kierunków - podkreśla uzasadnienie. W celu umożliwienia przesyłania gazu ze źródeł zlokalizowanych w innych częściach Polski konieczne jest usunięcie "wąskich gardeł" w systemie przesyłowym, występujących m.in. na magistralach przesyłowych - czytamy w uzasadnieniu projektu. Stąd objęcie specustawą kolejnych gazociągów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.