Samorząd: W sumie można uzyskać dotację wysokości ponad 40 tys. zł

fot: GZM

GZM prężnie rozwija się. Będzie to jeszcze łatwiejsze dzięki nowym narzędziom

fot: GZM

Gliwice zachęcają mieszkańców do starania się zarówno o miejską dotację, jaki i dofinansowanie z rządowego programu Czyste Powietrze na wymianę ogrzewania, termomodernizację. W holu głównym Urzędu Miejskiego uruchomiono właśnie stały punkt konsultacyjno-informacyjny Czystego Powietrza.

- Z fachowej pomocy skorzystasz w nim po wcześniejszym umówieniu się pod tel. 32 238 55 82. Gliwicki punkt Czystego Powietrza oraz telefon kontaktowy będą czynne w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 8.30 do 10.30, we wtorki od 13. do 15. oraz w czwartki od 14. do 16. - czytamy w komunikacie.

W gliwickim punkcie programu można poznać szczegółowe zasady programu, otrzymać pomoc w zakresie przygotowywania wniosku o dofinansowanie i złożyć wniosek o dofinansowanie w wersji papierowej. Urzędnicy pomogą przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania, przy poprawnym wypełnianiu wniosku o płatność oraz kompletowaniu wymaganych załączników.

Urząd informuje, że warto skorzystać z tej formy pomocy – w ramach rządowego programu można uzyskać nawet do 37 tys. zł. Do tego dochodzi możliwe do uzyskania wsparcie z budżetu miasta.

Po zmianie ogrzewania na ekologiczne w domu lub mieszkaniu można zyskać do 6 tys. na lokal (i do dwóch razy tyle, jeżeli budynek został ocieplony do czterech lat wstecz).

Miasto pracuje obecnie nad kolejnym projektem związanym z walką z niską emisją i szkodliwymi kopciuchami, których sporo jest jeszcze w domach jednorodzinnych. W ramach unijnego konkursu przygotowuje program Czyste powietrze nad Gliwicami przewidujący wsparcie finansowe dla właścicieli budynków jednorodzinnych, którzy zastąpią nieekologiczne źródło ogrzewania ciepłem z sieci PEC, a w przypadku, gdy jest to technicznie niemożliwe, bądź nieuzasadnione ekonomicznie, ogrzewaniem gazowym, elektrycznym lub pompą ciepła. Opis sposobu aplikowania o nowe miejskie dotacje, ich wysokość oraz zasady udzielania, rozliczeń i kontroli zostaną określone w Regulaminie naboru wniosków i realizacji projektu grantowego.

- Czyste powietrze to temat priorytetowy dla gliwickiego samorządu, bliski wszystkim mieszkańcom śląskich miast. W Gliwicach konsekwentnie prowadzimy szeroko zakrojone działania związane m.in. z walką ze smogiem. Założony cel osiągniemy jednak tylko wtedy, gdy do inicjatyw miasta przyłączą się na szeroką skalę właściciele prywatnych nieruchomości. Stąd porozumienie z WFOŚiGW, którego efektem jest stały punkt informacyjny rządowego programu Czyste Powietrze w Gliwicach oraz nasze prace nad nowym programem dotacyjnym – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.