Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.94 PLN (-2.37%)

KGHM Polska Miedź S.A.

283.70 PLN (+1.68%)

ORLEN S.A.

132.32 PLN (-0.51%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.58 PLN (-1.54%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.37 PLN (-1.29%)

Enea S.A.

24.22 PLN (-1.62%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.10 PLN (-1.93%)

Złoto

4 745.45 USD (+0.91%)

Srebro

74.55 USD (-1.30%)

Ropa naftowa

102.70 USD (-0.87%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.45%)

Miedź

5.63 USD (-0.47%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.94 PLN (-2.37%)

KGHM Polska Miedź S.A.

283.70 PLN (+1.68%)

ORLEN S.A.

132.32 PLN (-0.51%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.58 PLN (-1.54%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.37 PLN (-1.29%)

Enea S.A.

24.22 PLN (-1.62%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.10 PLN (-1.93%)

Złoto

4 745.45 USD (+0.91%)

Srebro

74.55 USD (-1.30%)

Ropa naftowa

102.70 USD (-0.87%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.45%)

Miedź

5.63 USD (-0.47%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Są już w dwóch spółkach, czy będą też w Tauronie Wydobycie?

Kartapgg pgg

fot: PGG

Karty płatnicze funkcjonują już m.in. w Polskiej Grupie Górniczej

fot: PGG

Przedstawiciele związków zawodowych działających w Tauronie Wydobycie oczekują od zarządu spółki informacji dotyczących tego, jak wygląda proces wprowadzania kart płatniczych, które mają zastąpić dotychczas stosowane kartki żywnościowe. Przypomnijmy, że takie rozwiązanie funkcjonuje już w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) i Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW).

Pismo w tej sprawie skierowali do prezesa zarządu Taurona Wydobycie, Jacka Pytla, przedstawiciele związków zawodowych zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Pod pismem podpisali się m.in. przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Zawodowego „Kontra”, Związku Zawodowego „Przeróbka”, Związku Zawodowego Pracowników Dołowych, Związku Zawodowego Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce i Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce.

„W nawiązaniu do pisma z dnia 01.08.2022 r. dotyczącego wprowadzenia systemu kart płatniczych, które docelowo miałyby zastąpić dotychczas stosowane „kartki żywnościowe” informujemy, iż oczekujemy jasnej i klarownej odpowiedzi w tym temacie. Oczekujemy informacji, czy i na jakim etapie prowadzone są rozmowy z bankami, które podjęłyby się zarządzania kartami płatniczymi” – napisali związkowcy.

„Nadmieniamy, iż jako spółka otrzymaliśmy pozytywną opinię Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dającą możliwość zamiany „kartek żywnościowych” na kartę płatniczą. Wnosimy o niezwłoczne podjęcie działań w przedmiotowym temacie oraz pisemną odpowiedź na niniejsze pismo” – czytamy dalej.

Do Taurona Wydobycie należą trzy kopalnie: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. W minionym roku zakłady wyprodukowały nieco ponad 5 mln ton węgla. Spółka zatrudnia około 6300 osób.

Przypomnijmy, że od maja 2018 roku taki system działa w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Wtedy to zmieniały się zasady realizacji posiłków profilaktycznych dla pracowników zatrudnionych w uciążliwych warunkach, a dotychczas stosowane papierowe bony żywieniowe zastąpione zostały kartami płatniczymi. Partnerem projektu był PKO Bank Polski, a przedstawiciele górniczej spółki argumentowali, że to pierwsze tego typu rozwiązanie w górnictwie wprowadzone na taką skalę, które objęło wtedy około 40 tys. pracowników PGG.

Na jakie zalety wskazywali przedstawiciele górniczej spółki? Jak argumentowali, wcześniej pracownicy otrzymywali raz w miesiącu bon żywieniowy, który mogli zrealizować w wyznaczonych placówkach gastronomicznych, ewentualnie kupić produkty spożywcze w wyznaczonych do tego celu sklepach. Po wprowadzeniu kart zamiast bonu papierowego, liczba placówek gastronomicznych oraz sklepów nie jest już limitowana, a pracownicy mogą skorzystać z karty w placówkach gastronomicznych i sklepach wyposażonych w terminale płatnicze, czyli praktycznie rzecz biorąc wszędzie.

Zmienił się także sposób obsługi bonów żywieniowych. Wcześniej przygotowanie i wydawanie bonów żywieniowych było potężnym i bardzo kosztownym przedsięwzięciem logistycznym, w które zaangażowanych było wielu pracowników kopalni. Po wprowadzeniu kart płatniczych te problemy zniknęły, a karty są ładowane automatycznie w każdym miesiącu. Tym samym obsługa ogranicza się do pierwszego wydania karty i jej wymiany przed końcem okresu ważności.

Pod koniec 2019 roku analogiczne rozwiązanie wprowadziła JSW. „Dziś mało kto pamięta bony żywnościowe, tzw. flapsy. Samo ich rozdysponowanie wśród pracowników kopalń było co miesiąc wielką operacją logistyczną i wymagało pracy ogromnej masy ludzi. Dzięki naszym działaniom, wzorem innych spółek węglowych, zawarliśmy porozumienie z Zarządem JSW S.A. w sprawie elektronicznych kart na posiłki profilaktyczne” – napisali w pierwszej połowie listopada br. przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych (Solidarności, Federacji ZZG oraz Kadry). Przypominają równocześnie, że wraz z początkiem 2024 roku karty tracą swoją ważność i właśnie rozpoczęła się ich wymiana.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak dobrać wycieraczki do swojego samochodu?

Wycieraczki samochodowe to element, który często bywa niedoceniany, dopóki nie zacznie sprawiać problemów. Tymczasem ich stan ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dobra widoczność podczas deszczu, śniegu czy jazdy nocą zależy właśnie od jakości i dopasowania tego niewielkiego, ale istotnego elementu. Właściwie dobrane wycieraczki pozwalają uniknąć smug, skrzypienia i niedokładnego oczyszczania szyby, co znacząco poprawia komfort prowadzenia pojazdu.

We wtorek było 10 sytuacji, gdy ceny paliw przekraczały cenę maksymalną

Krajowa Administracja Skarbowa monitoruje stosowanie cen maksymalnych przez stacje paliw; we wtorek było 10 przypadków zawyżonych cen paliw - poinformował wiceminister finansów, szef KAS Marcin Łoboda.

Orlen zmienił hurtowe ceny paliw

Orlen zmienił w środę ceny hurtowe paliw, podnosząc o 16 zł na metr sześc. cenę benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 i obniżając o 14 zł na metr sześc. cenę oleju napędowego Ekodiesel - wynika z danych opublikowanych przez koncern. We wtorek oba te podstawowe paliwa zdrożały.

Motyka: Jeśli kierowcy z Niemiec będą kupować zbyt dużo paliwa, rząd może wprowadzić limity

Jeśli kierowcy z Niemiec będą kupować na polskich stacjach tyle paliwa, że zagrozi to przerwaniem podaży, rząd będzie mógł wprowadzić limity tankowania - przekazał we wtorek minister energii Miłosz Motyka. Zaznaczył, że sytuacja na stacjach paliw w przygranicznych powiatach jest stale monitorowana.