Rząd: projekt przyjęty, będzie podatek od kopalin

fot: ARC

Podatek ma istotny wpływ na tzw. brzeżną wartość miedzi w złożu

fot: ARC

Rada Ministrów przyjęła we wtorek 17 stycznia projekt ustawy wprowadzającej podatek od niektórych kopalin zgodny z przedłożeniem Ministerstwa Finansów - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski. Projekt - przyjęty bez żadnych zmian - zakłada minimalną stawkę podatkową w wysokości 0,5 proc. średniej ceny miedzi, a maksymalną na poziomie 16.000 zł/t.

Zgodnie z projektem ustawy MF przyjętym we wtorek przez rząd podatek od wydobycia niektórych kopalin przyniesie:
• w 2012 roku budżetowi około 1,8 mld zł,
• a w kolejnych latach po ok. 2,2 mld zł.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Wielkość dochodów budżetowych z tytułu podatku od wydobycia niektórych kopalin uzależniona będzie od trzech czynników od:
• wartości surowców na rynku światowym,
• kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie,
• wolumenu wydobycia.

Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

Zgodnie z projektem wysokość podatku za dany miesiąc stanowi suma iloczynów: ilości miedzi, wyrażonej w tonach oraz stawki podatkowej oraz ilości srebra, wyrażonej w kilogramach oraz stawki podatkowej.

W przypadku, gdy średnia cena miedzi przekracza 15.000 zł za tonę, stawkę podatkową za tonę wydobytej miedzi oblicza się według następującego wzoru:
• stawka podatku = 0,033 x średnia cena miedzi + (0,001 x średnia cena miedzi) do potęgi 2,5. Przy czym stawka podatku nie może być wyższa niż 16.000 zł tonę (wcześniej 20.000 zł za tonę).

Jeżeli średnia cena miedzi nie przekracza 15.000 zł za tonę, stawkę podatkową za tonę wydobytej miedzi oblicza się według następującego wzoru:
• stawka podatku = (średnia cena miedzi - 12.000) x 0,44. Przy czym stawka nie może być mniejsza niż niż 0,5 proc. średniej ceny miedzi (wcześniej 1 proc. średniej ceny miedzi).

Jeżeli średnia cena srebra przekracza 1200 zł za kilogram, stawkę podatku za kilogram wydobytego srebra oblicza się według następującego wzoru:
• stawka podatkowa = 0,125 x średnia cena srebra + (0,001 x średnia cena srebra) do potęgi czwartej, przy czym stawka podatku nie może być wyższa niż 2.100 zł za kilogram (wcześniej 3.000 zł za kilogram).

Jeżeli średnia cena srebra nie przekracza 1200 zł za kilogram, stawkę podatkową za kilogram wydobytego srebra oblicza się według następującego wzoru:
• stawka podatku = (średnia cena srebra - 1.000) x 0,75. Przy czym stawka nie może być niższa niż 0,5 proc. średniej ceny srebra (wcześniej 1 proc. średniej ceny srebra).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.