Rynek mocy: zatwierdzono regulamin współpracy sieci z wytwórcami

fot: Witold Gałązka/ARC

Celem ustawy o rynku mocy jest zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii elektrycznej dla przemysłu i do wszystkich gospodarstw domowych

fot: Witold Gałązka/ARC

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził regulamin rynku mocy - poinformowało biuro prasowe URE. Regulamin określa warunki współpracy Polskich Sieci Elektroenergetycznych jako operatora systemu przesyłowego w producentami prądu, którzy będą uczestniczyć w rynku mocy.

Prezes URE wydał decyzję zatwierdzającą regulamin rynku mocy w piątek, 30 marca, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego. Dzień wcześniej dokument pozytywnie uzgodniono z ministrem energii.

Zatwierdzony regulamin jest podstawowym dokumentem dla uczestników rynu mocy, zawiera szczegółowe warunki ich współpracy ze spółką PSE S.A. Zapisano w nim m.in. wytyczne dotyczące planu działalności przedsiębiorcy, gdy składa on wniosek o rejestrację jego jednostki wytwórczej, procedurę występowania o korzyści z tytułu redukcji zapotrzebowania na moc planowaną. Określa też terminy na uzupełnienie braków formalnych wniosku o rejestrację, przewiduje szczegółowy tryb rozpatrywania reklamacji, a także zawiera obowiązujący wzór tzw. umowy mocowej.

Szczegółowe informacje dostępne są przez internet w zasobach Urzędu Regualacji Energetyki. Ze strony URE pobrać można m.in. komunikat Prezesa URE z decyzją zatwierdzającą, treść regulaminu rynku mocy oraz niezbędne załączniki do dokumentu. A także poprzednie decyzje normujące obowiązki wytwórców, m.in. o poddaniu się certyfikacji ogólnej dla producentów, których moc wytwórcza brutto wynosi 2 MW lub więcej.

Konstrukcję rynku mocy w Polsce określa ustawa z 8 grudnia 2017 r., która obowiązuje od początku tego roku. Mechanizmy mocowe powinny zagwarantować polskiemu systemowi moc niezbędną do pokrycia rosnącego popytu na energię elektyczną. Mają też zachęcać do inwestowania w budowę nowych źródeł wytwarzania prądu.

Po Wielkaocy - obowiązkowa certyfikacja ogólna
Przypomnijmy, że już po świętach, 3 kwietnia, rozpoczyna się obowiązkowa certyfikacja wytwórców o mocy równej lub większej 2 MW. Do procesu certyfikacji można też zgłosić planowane dopiero jednostki a także istniejące lub planowane jednostki tzw. redukcji zapotrzebowania na moc. Tylko po uzyskaniu certyfikatu ogólnego można przystąpić do kolejnych etapów rynku mocy i korzystać z jego zachęt.

Operator polskich sieci elektroenergetycznych szacuje, że mamy od tysiąca do 2 tys. źródeł podlegających obowiązkowej certyfikacji. Za niezgłoszenie się do niej właścicielowi bloku energetycznego grozi ustawowa kara do 5 proc. rocznych przychodów. Na złożenie potrzebnego wniosku przez specjalną stronę internetową przedsiębiorcy mieć będą tylko 10 dni. Potem do końca maja potrwa sprawdzanie wniosków.

Ustawa o rynku mocy umożliwia wzięcie w nim udziału także źródłom mniejszym niż 2 MW, jeśli dobrowolnie zagregują się z innymi źródłami, aby w sumie mogły dostarczyć ponad 2 MW. Taką zagregowaną grupę rynek będzie traktował jako jedno źródło.

Rynek mocy objąć może także odbiorców, jeśli na żądanie systemu gotowi są ograniczyć swoje zużycie prądu (DSR). W praktyce chodzi tu o dużych odbiorców przemysłowych, którzy wdrożą znaczące oszczędności energii elektrycznej, ale teoretycznie ustawa dopuszcza do tego mechanizmu mocowego nawet gospodarstwa domowe. Warunkiem jest utworzenie takiej grupy drobniejszych odbiorców, którzy razem wykarzą w bilansie 2 MW lub więcej.

Przygotowanie do aukcji mocy - pierwsze trzy w listopadzie
Następnym etapem przewidzianym prze napięty kalendarz rynku mocy będzie certyfikacja do aukcji mocowych, które zaczną się w listopadzie tego roku. W pierwszym rou działania rynku mocy (2018) odbędą się aż trzy aukcje na kontrakty mocowe w latach 2021, 2022 i 2023. Od 2019 r. będą przeprowadzane już tylko pojedyncze aukcje - zawsze z pięcioletnim wyprzedzeniem.

Rynek mocy realnie zafunkcjonuje w 2021 r. Na rachunkach za prąd wyszczególniona odtęd będzie tzw. opłata mocowa. Jej wysokość dla przeciętnego odbiorcy - w zamyśle projektantów rynku mocy - ma nie być znacząca, a być może zostanie zrekompensowana przez taniejące ceny prądu. Same aukcje mocy zawierają szereg szczegółowych zabezpieczeń i gwarancji zapobiegających niekontrolowanemu podbijaniu wartości kontraktów mocowych (od niej zależeć będzie w rezultacie opłata mocowa, rozłożona na wszystkich odbiorców).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

30 lat KSSE. Bez Strefy transformacja regionu wyglądałaby zupełnie inaczej

Trzy dekady temu powstała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedno z najważniejszych narzędzi transformacji gospodarczej Górnego Śląska. Dziś, po 30 latach działalności, można powiedzieć, że bez KSSE przemiana regionu od gospodarki opartej na tradycyjnym przemyśle do nowoczesnego centrum produkcji, technologii i innowacji nie przebiegałaby w tak dynamiczny sposób. Jubileuszowa gala była nie tylko okazją do świętowania, ale także do podsumowania trzech dekad inwestycji, które zmieniły gospodarcze oblicze regionu.

TAURON Dystrybucja zapowiada: To energetyka w nowym wydaniu: otwarta, prosta i przewidywalna.

Każdy właściciel nowej nieruchomości pamięta liczbę dokumentów i formalności towarzyszących nie tylko samej budowie, ale także przyłączaniu mediów. Właśnie ten etap inwestycji według TAURON Dystrybucji może zostać znacznie uproszczony. Już 1 lipca Firma uruchomi nowy serwis ePrzyłączenia, który radykalnie ułatwia wnioskowanie o przyłączenie do sieci energetycznej. Ma być szybciej, bez papieru i wizyt w biurze.

Jakie są zastosowania komputerów przemysłowych? 5 przykładów

Komputery przemysłowe (IPC) to wyspecjalizowane jednostki, stworzone do nieprzerwanej pracy 24/7 w ekstremalnych warunkach, gdzie standardowe PC zawodzą. Ich wzmocniona konstrukcja i niezawodność stanowią fundament nowoczesnej automatyzacji. Od wspierania procesów produkcyjnych i kontroli jakości, przez zarządzanie logistyką i monitorowanie infrastruktury, po interfejsy HMI i przetwarzanie brzegowe z AI – komputery przemysłowe gwarantują ciągłość i wydajność w przemyśle 4.0.

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.