Rybnik: rozbudowali infrastrukturę rowerową pod kątem przesiadek

fot: Krystian Krawczyk

Budowa nowych ścieżek w Sosnowcu ma zakończyć się w październiku 2019 roku

fot: Krystian Krawczyk

Trzy miejsca przesiadkowe, służące pozostawieniu roweru czy hulajnogi i dalszej podróży pociągiem lub autobusem, zbudował przy unijnym wsparciu samorząd Rybnika. To jedno z działań miasta wpisujących się w plan zrównoważonej mobilności.

Zapisy planu miasto stara się wdrażać od jego przyjęcia w lutym 2017 r. Chce m.in. w różny sposób przekonywać jak najwięcej osób do korzystania z transportu zbiorowego, chodzenia czy korzystania z rowerów - zamiast samochodów.

Pod kątem sfinansowania części ułatwiającej to infrastruktury miasto przygotowało unijny projekt - uzgodniony z pozostałymi samorządami zachodniej części woj. śląskiego. Zgłosiło go do konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego dotyczącego transportu miejskiego w tzw. subregionie rybnickim. Pieniądze z tego źródła mogą wspierać np. zakupy niskoemisyjnych autobusów czy budowę węzłów przesiadkowych.

Otrzymane w ub. roku dofinansowanie trafiło na siedem różnych przedsięwzięć (w obrębie jednego projektu). Trzy z nich założyły rozbudowę istniejących miejsc przesiadek pod kątem głównie ruchu rowerowego (a także budowy miejsc parkingowych czy miejsc wysiadania z samochodów). Pozostałe dotyczyły dróg poruszania się rowerzystów.

W środę, 10 lipca, władze miasta zaprezentowały gotowe już miejsca przesiadkowe w sąsiedztwie dworca komunikacji miejskiej przy ul. Budowlanych oraz dwóch dworców kolejowych - głównego (przy ul. Kościuszki) i przystanku w dzielnicy Paruszowiec. Powstały tam miejsca przeznaczone dla rowerzystów, wyposażone w stojaki, szafki i wiaty rowerowe. Całość jest oświetlona i monitorowana. Posadzono drzewa i krzewy, ustawiono rabaty kwiatowe i ławki.

Cytowany w informacji miasta prezydent Piotr Kuczera zaznaczył, że miejsca te są ważnym elementem systemu zrównoważonej mobilności.

"Ich usytuowanie w okolicy trzech dworców, ma pomóc osobom dojeżdżającym do pracy czy szkoły w sprawnej przesiadce pomiędzy różnymi środkami transportu" - wskazał Kuczera.

"Osoby dojeżdżające na przykład pociągiem do pracy do Katowic, mogą dojechać do dworca na rowerze, zostawić go w wiacie z odpowiednimi zabezpieczeniami i po powrocie ponownie przesiąść się na rower" - ocenił prezydent Rybnika.

Walorom użytkowym inwestycji zdaniem władz miasta towarzyszą estetyczne.

"Zieleń z elementami małej architektury, jak siedziska, ławki, drewniane podesty, rabaty kwiatowe, ale i miejsca parkingowe typu kiss&ride czy park&ride - wszystko to sprawia, że pojawiła nam się w mieście nowa, atrakcyjna przestrzeń, dedykowana wprawdzie głównie rowerzystom, ale pełniąca również funkcję wypoczynkową dla spacerowiczów czy podróżnych" - uznał Kuczera.

W skład projektu, oprócz miejsc przesiadkowych, weszło również ponad 10 km dróg rowerowych w śródmieściu, droga rowerowa na odcinku ul. Rudzkiej i Wierzbowej (1,4 km), wzdłuż ul. Raciborskiej (4,4 km) czy wzdłuż ul. Żorskiej (2,5 km). Całość uwzględnionych w unijnym projekcie prac miasto oszacowało na 15 mln zł, zapewniając 9,9 mln zł dofinansowania do tej kwoty z RPO Woj. Śląskiego na lata 2014-20.

Uzupełnieniem miejsca przesiadkowego Paruszowiec, które powstało w tym projekcie, jest tunel pieszo-rowerowy. Dzięki niemu piesi i rowerzyści sprawnie przemieszczą się między ulicami Mikołowską i Żużlową, które rozdziela wysoki kolejowy nasyp z peronem. Budowa 34-metrowego tunelu pochłonęła przeszło 5,8 mln zł, z czego 2,5 mln pochodziło z unijnej dotacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.