Ruda Śl.: mieszkanie komunalne może być twoje

fot: Maciej Dorosiński

Radni z Rudy Śląskiej zgadzają się z przekonaniem, że mowa śląska wymaga ochrony prawno - moralnej i wsparcia materialnego zgodnie z Europejską Kartą Języków Regionalnych

fot: Maciej Dorosiński

Im starszy budynek i dłuższy czas trwania umowy najmu, tym większa zniżka przy wykupie mieszkania. Władze Rudy Śląskiej zachęcają rudzian do wykupu mieszkań komunalnych oferując nawet 65 proc. bonifikatę. Stosowną uchwałę określającą zasady sprzedaży mieszkań będących własnością miasta przyjęli rudzcy radni.

Obecnie lokatorzy, którzy chcieliby wykupić swoje mieszkanie lub stosowny wniosek złożyli po 1 stycznia 2012 r., mogli liczyć najwyżej na 50 proc. bonifikatę. Dzięki podjętej uchwale mogą uzyskać teraz znacznie większą zniżkę. Otóż nowe zasady sprzedaży mieszkań komunalnych bonifikatę uzależniają od wieku budynku oraz od czasu trwania umowy najmu. I tak za każdy rok, który upłynął od budowy budynku przysługuje 1 proc. opustu, natomiast za każdy pełny rok trwania umowy najmu zawartej na czas nieoznaczony z najemcą będzie można otrzymać dodatkowo 0,5 proc. bonifikaty.

Co ważne, wysokość bonifikat sumuje się, ale nie mogą one przekroczyć 65 proc.

- Zastanawialiśmy się, na jakim poziomie ustalić bonifikatę, by z jednej strony była ona zachętą do zakupu mieszkania, a z drugiej strony gwarantowała to, że lokator decydujący się na wykup mieszkania udźwignie ciężar obowiązków z tego wynikający. Po wielu analizach uznaliśmy, że maksymalny poziom ulgi powinien wynieść 65 proc. wartości sprzedawanego przez miasto mieszkania - tłumaczy wiceprezydent Michał Pierończyk.

Na dodatkową bonifikatę przy wykupie mieszkania mogą liczyć natomiast lokatorzy mieszkań komunalnych, które znajdują się w budynkach wspólnot, gdzie miasto ma mniejszościowy udział.

- Zależy nam, by w mieście było jak najwięcej wspólnot mieszkaniowych, w których to właściciele lokali mają 100 proc. udziałów. Dlatego też w budynkach wspólnot, gdzie miasto jest mniejszościowym udziałowcem oraz przemawiają za tym szczególne względy, takie jak ujęcie budynku w Lokalnym Programie Rewitalizacji bądź objęcie go ochroną konserwatorską, bonifikaty przy wykupie mieszkań mogą sięgnąć nawet 75 proc. - podkreśla Michał Pierończyk.

Mieszkańcy, którzy złożyli już wniosek na wykup mieszkania, a którzy stwierdzą że bonifikata naliczona według nowych zasad jest dla nich korzystniejsza, mogą z niej skorzystać.

- Będziemy na bieżąco informować i wyjaśniać, na jaką ulgę mogą liczyć w przypadku zastosowania obecnych przepisów i jak to będzie wyglądało po wprowadzeniu nowych zasad - informuje Anna Stemplewska, naczelnik Wydziału Spraw Lokalowych.

Dopóki nowa uchwała nie wejdzie w życie, czyli jeszcze przez 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, zasady sprzedaży mieszkań komunalnych określają dotychczasowe przepisy zawarte w uchwale Rady Miasta z 2010 r. Tym samym lokatorzy, którzy stwierdzą, że zakup mieszkania "po nowemu" będzie dla nich mniej korzystny, np. z powodu krótkiego czasu trwania umowy najmu, mają jeszcze czas, by skorzystać z dotychczas obowiązującej bonifikaty w wysokości 50 proc. Muszą w takim przypadku złożyć wniosek o wykup mieszkania.

- W ubiegłym roku sprzedaliśmy najemcom 85 mieszkań. W tym roku wytypowaliśmy do sprzedaży kolejne, ponieważ chętnych do kupienia mieszkań nie brakuje - mówi Anna Stemplewska. Lokator starający się o wykup swojego mieszkania musi spełniać kilka warunków. - Możliwość wykupu mieszkania ma osoba, która m.in. nie zalega z opłatami z tytułu najmu, oraz której najem nie został wypowiedziany z przyczyn ustawowych. Starający się o mieszkanie lub współmałżonek nie może również posiadać tytułu własności do innego lokalu mieszkalnego - wylicza Anna Stemplewska.

W przyjętej uchwale zrezygnowano natomiast z dotychczas obowiązującego zapisu mówiącego o tym, że o wykup mieszkania ubiegać się może lokator, który wynajmuje mieszkanie co najmniej 3 lata.

Aktualnie Ruda Śląska posiada w swoich zasobach ponad 7,6 tys. mieszkań komunalnych. W mieście funkcjonują 282 wspólnoty mieszkaniowe, w których rudzki samorząd ma swoje udziały. Miasto sprzedało już 4319 mieszkań lokatorom. W ostatnich pięciu latach na rzecz najemców sprzedano 1094 mieszkania. Każdy, kto wykupił swoje mieszkanie staje się jego właścicielem i jednocześnie przejmuje prawa i obowiązki ciążące na dotychczasowym właścicielu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.