Ruda Śl.: 200 tysięcy na walkę ze smogiem

Ponad 200 tys. zł unijnego dofinansowania otrzyma Ruda Śląska na przygotowanie programu walki ze smogiem. Dzięki niemu miasto będzie mogło starać się o fundusze europejskie, które Unia przeznaczyła na ograniczenie niskiej emisji i poprawę efektywności energetycznej.

Dofinansowanie, które Ruda Śląska otrzyma z Unii Europejskiej będzie przeznaczone na opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN). Dodatkowo miasto otrzyma zwrot części pieniędzy, które wydało już na stworzenie tzw. Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE). - Opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej to pierwszy krok do możliwości skorzystania z unijnego wsparcia w ramach nowej perspektywy finansowej Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 - podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk. - Gminy, które opracują i wdrożą takie plany będą traktowane preferencyjnie w przypadku ubiegania się o dofinansowania na zadania z zakresu ochrony powietrza, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii - dodaje.

PGN-y są dokumentami opracowywanymi przez samorządy w celu osiągnięcia długofalowych korzyści środowiskowych, ekonomicznych i społecznych. Ich celem jest zwiększenie efektywności energetycznej, zmniejszenie ilości zanieczyszczeń, które przedostają się do powietrza oraz wdrożenie nowych technologii.

- Punktem wyjściowym dokumentu będzie inwentaryzacja zużycia energii w Rudzie Śląskiej, emisji gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń - wyjaśnia Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. - Żeby ją wykonać będziemy musieli odnieść się do takich obszarów jak transport publiczny i prywatny, budownictwo publiczne, gospodarka przestrzenna, zaopatrzenie w ciepło i energię, czy gospodarka odpadami. Innymi słowy zbadamy, ile zanieczyszczeń z terenu naszego miasta przedostaje się do powietrza i skąd one pochodzą - tłumaczy. Oznacza to, że trzeba będzie sprawdzić m.in. to, ile w mieście jest samochodów i na jakim paliwie one jeżdżą, czym ogrzewane są mieszkania w Rudzie Śląskiej, jakie straty ciepła mają poszczególne budynki i ile energii one zużywają. "Pod lupę" wzięte zostanie też oświetlenie ulic na terenie miasta.

- Kolejnym elementem Planu Gospodarki Niskoemisyjnej będzie wyznaczenie konkretnych działań, które pozwolą na zmniejszenie produkcji gazów cieplarnianych, poprawę efektywności energetycznej oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Na ich realizację będziemy mogli starać się o środki zewnętrzne, na przykład na termomodernizacje budynków - poskreśla naczelnik Wyciślik.

Oprócz środków na opracowanie PGN-u Ruda Śląska otrzyma z funduszy unijnych zwrot części pieniędzy, które wydała na opracowanie Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Chodzi o dokument, który określa sposoby redukcji przedostawania się do powietrza zanieczyszczeń wydobywających się z kominów podczas ogrzewania mieszkań czy domów przestarzałymi piecami i kotłami.

- Dzięki opracowaniu tego dokumentu mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą składać wnioski o dofinansowywanie wymiany starych pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne - mówi wiceprezydent Pierończyk. - Na wymianę systemu ogrzewania właściciele indywidualni mogą otrzymać 2 tys. zł, a wspólnoty mieszkaniowe nawet do 5 tys. zł. W tegorocznym budżecie miasta na ten cel zarezerwowano 200 tys. złotych - dodaje. Ogółem rudzki PONE zakłada, że do 2020 r. zostanie zrealizowanych 2240 inwestycji związanych z ograniczeniem niskiej emisji. Do tej pory do rudzkiego magistratu wpłynęło już kilkadziesiąt wniosków o dofinansowanie.

Ograniczenie tzw. niskiej emisji to zmniejszanie przedostawania się do powietrza pyłów, tlenków azotu, dwutlenku węgla i siarki, metali ciężkich oraz innych substancji, które odprowadzane są z niskich kominów podczas ogrzewania mieszkań czy domów przestarzałymi piecami i kotłami. Rozwiązanie tego problemu jest o tyle istotne, że drobne pyły powstające w tym procesie przenikają do pęcherzyków płucnych i są odpowiedzialne za choroby układu oddechowego, układu krążenia oraz różnego rodzaju alergie. Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie drobnych pyłów skutkuje skróceniem średniej długości życia. Ponadto pyły te oddziałują szkodliwie na roślinność, gleby i wodę.

Potrzeby cieplne miasta Ruda Śląska zaspokajane są w większości z systemów ciepłowniczych, tj. w ok. 62,9%, jednakże znaczący udział mają również kotłownie lokalne i indywidualne zasilane paliwem węglowym, tj. ok. 27,3%. Budownictwo mieszkaniowe w znaczący sposób zaopatrywane jest przy wykorzystaniu ciepła sieciowego (ok. 51% zapotrzebowania na moc cieplną budownictwa mieszkaniowego ogółem), ale jednocześnie ponad 1/3 zapotrzebowania na ciepło jest zaspokajane jeszcze przez spalanie węgla (41,4%). Odbiorcy ciepła z terenu miasta zaopatrywani są m.in. ze 134 zinwentaryzowanych kotłowni lokalnych (w tym 38 kotłowni lokalnych należących do PEC) oraz szeregu kotłowni indywidualnych i indywidualnych ogrzewań piecami kaflowymi lub grzejnikami zasilanymi energią elektryczną, a także innymi sposobami - z wykorzystaniem pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy kominków.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ING spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. o 3,4 proc.

Ekonomiści ING spodziewają się wzrostu polskiego PKB w 2026 r. na poziomie 3,4 proc. - poinformował w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak. Dodał, że w drugim kwartale br. dynamika konsumpcji prywatnej powinna być nieco niższa niż kwartał wcześniej.

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.