Rozmawiali o górnictwie przyszłości

1717508348 kghm konferencja

fot: KGHM

Organizatorem konferencji był KGHM

fot: KGHM

We wtorek, 4 czerwca, odbyła się konferencja „Górnictwo przyszłości - dzień otwarty przemysłu wydobywczego rud metali” organizowana przez KGHM w ramach partnerowania projektowi BCU Górnictwa Rud 4.0. Wydarzenie zgromadziło w Lubinie kilkudziesięciu przedstawicieli uczelni wyższych, szkół ponadpodstawowych, studentów, ale też uczestników z firm z branży wydobywczej.

Program konferencji skupiał się na najnowszych osiągnięciach z zakresu cyfryzacji górnictwa, perspektywach i wyzwaniach działalności KGHM w przyszłości. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniały się możliwości techniczne ratownictwa górniczego.

- Dzisiejsza konferencja to odpowiedź na zmieniające się czasy i tym samym branżę wydobywczą, w której działamy. Górnik przyszłości to nie jest ten sam górnik, który rozpoczynał budowę kopalń w Zagłębiu Miedziowym. Od naszych obecnych i przyszłych pracowników na pewno oczekujemy więcej. Oczekujemy kadry specjalistycznej, zespołów tworzonych do konkretnych zadań. Dlatego jako KGHM angażujemy się w szkolnictwo zawodowe, m.in. w Lubinie współtworzymy Branżowe Centrum Umiejętności, ale też patronujemy szkołom, które kształcą w zawodach technicznych - powiedział Zbigniew Bryja, wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź SA do spraw rozwoju.

Promocja kształcenia technicznego oraz wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami związanymi z edukacją i szkolnictwem, pracodawcami i pracownikami przemysłu to główne zadania wprowadzonych niedawno do polskiego systemu oświaty Branżowych Centr Umiejętności. Zorganizowana przez KGHM konferencja była kolejnym wydarzeniem towarzyszącym powstałemu w Lubinie BCU. Miejsce, zarządzane przez Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, realizuje koncepcję centrum doskonałości zawodowej (CoVEs) dla dziedziny górnictwo podziemne, przeróbka rud metali i surowców mineralnych.

- Górnictwo przyszłości to przede wszystkim wyzwania, z jakimi będą się mierzyli nasi inżynierowie w zakresie wydobycia surowców w coraz to trudniejszych warunkach. Z kolei rozwój nowych technologii, sztucznej inteligencji, humanoidalnych robotów wzbudza w pracownikach obawy, że nie będą już potrzebni. Cieszę się, że rola przygotowania konferencji przypadła właśnie pionowi zasobów ludzkich, bo chcemy, żeby wybrzmiało, że zwiększona mechanizacja i postęp nadal niezmiennie potrzebować będą zaangażowania ludzi. Jedyne co na pewno się zmieni to kompetencje, jakie będą nam potrzebne – powiedziała podczas otwarcia wydarzenia Magdalena Lipińska, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM.

W roli prelegentów podczas konferencji wystąpili przedstawiciele KGHM, ale też naukowcy z uczelni, z którymi współpracuje miedziowa spółka. Krzysztof Porębski, dyrektor naczelny do spraw górnictwa w KGHM mówił o zapotrzebowaniu i popycie na miedź w najbliższych latach. Profesor Wojciech Milczarek z Politechniki Wrocławskiej przybliżył uczestnikom osiągnięcia z zakresu szeroko rozumianej geoinformatyki, nowego kierunku Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii uczelni. Z kolei Mariusz Rosik reprezentujący Uczelnię Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, na co dzień pracujący w KGHM, mówił o przyszłości ratownictwa górniczego.

Gościem specjalnym konferencji był profesor Maciej Mulak z Politechniki Wrocławskiej, który na co dzień prowadzi własny kanał „Fizyka bez zamulania” w serwisie społecznościowym, gdzie w przystępny sposób objaśnia zjawiska fizyczne otaczającego świata.

Organizowane wydarzenie jest pierwszą z dwóch konferencji, jakie planuje zorganizować KGHM dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, promując jednocześnie wśród młodzieży szkolnictwo zawodowe. W miedziowej spółce od 2018 roku prowadzony program edukacyjny „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”, który skupia aktualnie 10 szkół z województw dolnośląskiego i lubuskiego kształcących w zawodach związanych z przemysłem wydobywczym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.