Rosja: coraz bliżej liberalizacji eksportu LNG

1351926785 rosnieft

fot: Rosnieft

W 2011 roku zysk netto Rosnieftu wyniósł 10,8 mld USD, z czego w formie dywidendy koncern wypłacił udziałowcom 2,7 mld USD

fot: Rosnieft

Rosyjski rząd wniósł do Dumy Państwowej projekt ustawy o liberalizacji eksportu skroplonego gazu ziemnego - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

Planuje się, że prawo eksportu gazu skroplonego otrzymają koncerny, których licencje (według stanu na 1 stycznia 2013 roku) uwzględniają budowę fabryki LNG. Ponadto te spółki, w których udział państwa wynosi ponad 50 proc. - chodzi o inwestorów zagospodarowujących złoża w granicach morskich wód krajowych, mórz terytorialnych i szelfu kontynentalnego, w tym na obszarze Morza Czarnego i Morza Azowskiego.

W ten sposób samodzielnym eksporterem LNG może zostać niezależny koncern Novatek, który rozwija projekt Jamał LNG, a także Rosnieft i Gazprom mające fabryki LNG.

30 października tego roku rząd Rosji przyjął projekt ustawy, która częściowo znosi monopol Gazpromu na eksport gazu, zezwalając innym firmom samodzielnie eksportować LNG.

- Chodzi o częściową liberalizację eksportu. Proponuje się przyznać prawo eksportu tego gazu nie tylko Gazpromowi, ale także innym firmom z tej branży, które spełniają odpowiednie kryteria" - powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, cytowany wcześniej przez Interfax.

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak powiedział z kolei, że po wejściu w życie ustawy resort, którym kieruje nie będzie koordynował projektów budowy fabryk LNG i kierunków eksportu tego paliwa. Podkreślił, że projekt ustawy przewiduje jedynie przedstawienie przez spółki do Ministerstwa Energetyki informacji o planowanych projektach, kierunkach dostaw, terminach i kontrahentach. Szczegółowa lista działań, o których niezależni dostawcy paliwa będą musieli informować resort, zostanie zatwierdzona w osobnym akcie prawnym.

Aleksander Nowak dodał, że do 2030 roku coroczne światowe zużycie gazu ma wzrastać o 0,9 proc. Przy tym tempo wzrostu zużycia LNG wyniesie około 4-5 proc. rocznie. W ten sposób do 2030 roku światowe zużycie LNG wyniesie około 480 mln ton. Dzięki przyjęciu ustawy o liberalizacji eksportu LNG, produkcja gazu skroplonego w Rosji wzrośnie do 35-40 mln ton do 2020 roku. Z kolei do 2030 roku wzrośnie do 70-80 mln ton z obecnych 10 mln ton gazu skroplonego produkowanego na Sachalinie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.