Rekordowe inwestycje w A4 Katowice-Kraków

fot: Krystian Krawczyk

Autostrada A4

fot: Krystian Krawczyk

Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady opublikowała wyniki za 2024 r. Nakłady inwestycyjne organizacji wyniosły 239,4 mln zł, a do końca okresu koncesji na ten cel trafi ponad 400 mln zł – podaje spółka w sprawozdaniu za 2024 rok. Wartość kontraktów zawartych w latach 2023-2024 na prace modernizacyjne wyniosła ok. 540 mln zł. Prace skupią się na wymianie nawierzchni oraz pracach inwestycyjnych.

- Inwestujemy rekordowe środki w modernizację odcinka A4 Katowice-Kraków, mając świadomość jego strategicznego znaczenia dla bezpieczeństwa kraju, w tym roli militarnego korytarza Europy. Dbamy o to by ta droga spełniała wysokie standardy techniczne. Jesteśmy gotowi do dalszej współpracy ze stroną publiczną, w szczególności biorąc pod uwagę, że kluczowe z perspektywy polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo transportu - mówi Andrzej Kaczmarek, prezes Stalexport Autostrady.

Strona publiczna, w ramach współpracy na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, regularnie partycypuje w zyskach z przedsięwzięcia. W samym 2024 r. płatności na rzecz Skarbu Państwa wyniosły 126,5 mln zł. Łącznie w ostatnich latach od roku 2018 kwota płatności przekroczyła 503 mln zł netto. "Stanowi to dodatkowy, istotny wkład do budżetu państwa, niezależnie od wpłaconych przez spółki Grupy Kapitałowej kwot podatków VAT i CIT, które wyniosły w roku 2024 blisko 85 mln zł" - podaje spółka w komunikacie.

W 2024 r. średnie natężenie ruchu na A4 Katowice-Kraków osiągnęło poziom 48 285 pojazdów. Grupa Kapitałowa w tym okresie wypracowała przychody na poziomie ok. 578,9 mln zł, co oznacza wzrost o blisko 14 proc. w stosunku do roku poprzedniego, z kolei zysk netto osiągnął poziom ok. 139,7 mln zł i był o ponad 20 proc. wyższy niż przed rokiem. Wynik EBITDA wzrósł o blisko 29 proc., osiągając ok. 272,6 mln zł. Zysk netto spółki w roku 2024 wzrósł o 41 proc. do poziomu ok. 157,3 mln zł.

Grupa prowadzi ostatni etap prac modernizacyjnych przed zakończeniem koncesji w marcu 2027 r.

- W obliczu zbliżającego się końca koncesji, aktywnie analizujemy kierunki dalszego rozwoju Stalexport Autostrady. Wykorzystując blisko 30-letnie doświadczenie w realizacji jednego z największych w Polsce projektów koncesyjnych oraz wsparcie Grupy Mundys, jesteśmy gotowi podjąć nowe wyzwania w sektorze infrastruktury. Liczymy w tym zakresie na otwartość strony publicznej – zapowiada prezes Andrzej Kaczmarek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.