Rafako na Coal-Gen Europe 2011

Rafako hala prod arc

fot: arc

Rafako zaprezentowało swoje produkty podczas wystawy Coal-Gen Europe 2011

fot: arc

Przyszłość energetyki węglowej była tematem przewodnim wystawy Coal-Gen Europe 2011, która odbyła się w Pradze.


Konferencja odbyła się po raz trzeci. Uczestniczyły w niej najważniejsze światowe firmy z branży jak np. Foster Wheeler, Siemens, GE Hitachi, Doosan, Alstom. Wśród uczestników było też Rafako. Obecni byli również przedstawiciele Komisji Europejskiej. W przyszłym roku Coal-Gen Europe odbędzie się w Warszawie.


Coal-Gen Europe to nie tylko międzynarodowa wystawa, podczas której mogą zaprezentować się firmy związane z przemysłem węglowym. To także cykl konferencji i paneli dyskusyjnych, podczas których eksperci z różnych krajów dyskutują o zagadnieniach ważnych dla ich branży.


W tym roku wystąpiło 50 prelegentów z 16 państw. Dyskutowali o przyszłości europejskiej energetyki węglowej. Byli zgodni co do tego, że mimo silnych tendencji do rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych, w krajach Europy Środkowej węgiel jeszcze przez wiele lat będzie podstawowym paliwem.


- Choć Coal-Gen Europe dopiero buduje swoją renomę imprezy branżowej, to naszym zdaniem jest to ważne przedsięwzięcie, na którym warto się pokazać. Energetyka oparta na węglu stanowi ważny element tzw. energy-mix w Europie, bez względu na to, co mówi silne antywęglowe lobby w Unii Europejskiej, które chciałoby znacząco ograniczyć produkcję energii z węgla, ewentualnie żąda instalowania kosztownych i niepewnych technologicznie systemów wychwytu i składowania CO2. Dla nas, czyli dostawcy urządzeń energetycznych przeznaczonych głównie na potrzeby energetyki węglowej, są to sprawy o żywotnym znaczeniu, ale są to również kwestie niezwykle ważne dla całej polskiej energetyki i gospodarki - komentuje Piotr Karaś, kierownik zespołu promocji produktu w Rafako.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

„Przyjedzie dźwig, zapnie się linę, spawacze upalą wieżę szybową u podstawy, operator położy konstrukcję na ziemię”

Zakłady górnicze znikały jeden po drugim, dziesiątki tysięcy górników odeszło z branży. Był też reportaż o tym, jak likwidowano kopalnię Pstrowski. O tym pisaliśmy dokładnie 30 lat temu w „Trybunie Górniczej” z 29 sierpnia 1996 roku.

Motyka: Pakiet CPN będzie obowiązywał do końca sierpnia

Niższe ceny paliw w ramach pakietu Ceny Paliwa Niżej będą obowiązywać do końca sierpnia, bo na tyle pozwoliło finansowanie z budżetu - poinformował w sobotę minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że rząd nie przewiduje przedłużenia tego pakietu.

Tauron i Tychy chcą współpracować przy wodorze w transporcie

List intencyjny ws. wykorzystania wodoru odnawialnego, w tym wodoru RFNBO, na potrzeby rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznego w Tychach podpisały w piątek spółka Tauron H2 oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach - wynika z informacji Taurona.

Korski: Historia i polityka historyczna

Nic dzisiaj o bieżącej polityce nie napiszę, bo wzajemne dogryzania mnie zmęczyły i nie posuwają naszych polskich spraw. Gdzieś tam jednak pojawiają się dwa terminy: historia i polityka historyczna. Intuicyjnie to pierwsze słowo znamy, jak się wydaje, dobrze i rozumiemy chyba tak samo.