Przewaga spadków na warszawskim parkiecie

Po ogłoszeniu wezwania PKN Orlen na sprzedaż akcji Energi, w piątek, 6 grudnia, w WIG20 traciły paliwowe i energetyczne spółki Skarbu Państwa. Wśród głównych indeksów w górę poszedł tylko mWIG40, w którym najmocniej zyskała Energa.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 spadł o 1 proc. do 2.073,11 pkt., WIG zniżkował o 0,6 proc. do 55.994,68 pkt., mWIG40, jako jedyny, poszedł w górę o 0,3 proc. do 3.829,07 pkt., a sWIG80 stracił 0,5 proc. do 11.758,77 pkt.

W momencie zamknięcia warszawskich notowań DAX rósł o 0,9 proc., a indeksy amerykańskie zyskiwały po około 1 proc.

Obroty na GPW wyniosły 1.013 mln zł, z czego 899 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

Początek piątkowych notowań był zdominowany przez reakcje inwestorów na wezwanie PKN Orlen na sprzedaż 100 proc. akcji Energi, po cenie 7 zł za papier. Indeks największych spółek otworzył się 5 pkt. poniżej poziomu odniesienia, ale już po minucie stracił kolejne 25 punktów. W tym czasie Orlen spadał o około 12 proc., a zniżki kursów Lotosu, PGE i PGNiG wahały się w przedziale 5-8 proc. Po godz. 11.30 kursy zaczęły się stabilizować, WIG20 zaczął się lekko kierować do góry i zakończył notowania z 19 punktową stratą.

Jak powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu doradztwa inwestycyjnego Noble Securities, Sobiesław Kozłowski, "piątkowe spadki kursów PGE i PGNiG mogą być związane ze zmianą postrzegania spółek Skarbu Państwa przez inwestorów. Jak pokazał to przykład wezwania PKN Orlen na Energę, te spółki mają pewne specyficzne czynniki ryzyka związane z decyzjami głównego akcjonariusza. Wydaje się, że połączenie Orlenu i Energi nie było przez rynek zakładane i okazuje się, że takie scenariusze należy jednak rozpatrywać".

Podczas piątkowej telekonferencji przedstawiciele PKN Orlen poinformowali, że spółka nie planuje innych akwizycji w sektorze energetycznym w przypadku niepowodzenia wezwania na Energę.

W dalszej części dnia spółki, które pierwotnie najmocniej traciły, odrobiły część strat i zakończyły notowania: PKN Orlen - w dół o 6,3 proc. przy obrotach rzędu 282 mln zł, PGNiG - stracił 3,4 proc., PGE - zniżkował o 1,7 proc. oraz Lotos - spadł o 1 proc. Około 2 proc. straciły również PKO BP i Pekao SA.

Kurs Energi, notowanej w mWIG40, rósł w trakcie sesji ponad 5,5 proc., a na koniec dnia wrócił bliżej ceny z wezwania do 7,1 zł, co dało dzienny wzrost o 4,8 proc. Obroty wyniosły 32 mln zł.

W WIG20 cena akcji JSW wzrosła o 4 proc., a CCC i KGHM o 3,4 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.