Prace nad uregulowaniem rynku surowców to co najmniej dwa lata

fot: Witold Gałązka/ARC

Prof. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju zapewnia, że przy sprzyjających warunkach uregulowanie branży surowców potrwa dwa lata

fot: Witold Gałązka/ARC

Projekt Polityki Surowcowej Państwa (PSP) jest gotowy od września 2017 r. Jak podkreślił prof. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju, teraz prowadzone są konsultacje regionalne, trwa rozszerzania projektu, ale też realizacja części jego zapisów.

- PSP ma nam zapewnić obniżenie ryzyka. Wiele surowców importujemy, chociaż jesteśmy w nie zasobni, mamy własną bazę. Każdy surowiec ma swój czas. Musimy działać z wyprzedzeniem, bo trafiając w ten właściwy czas możemy wiele zyskać – mówił prof. Jędrysek podczas konferencji (31 stycznia) na temat PSP w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Podkreślił, że istniejący projekt PSP to dokument rozwojowy, swoiste rusztowanie, które trzeba wypełnić treścią. Zaprosił do współpracy specjalistów w tym temacie, samorządowców i przedsiębiorców.

- NIK przeprowadził trzy kontrole w zakresie udzielania koncesji na niektóre z surowców. Nie zostawił suchej nitki na Państwowym Instytucie Geologicznym. To tragiczne zarzuty i nie sposób jest mi się z nimi nie zgodzić. Mamy do czynienia z totalnym bałaganem. PIG to jednostka naukowa, a nie wykonawcza. Konieczne jest powołanie Polskiej Agencji Geologicznej, jednostki, która będzie gospodarować środkami publicznymi – mówił prof. Jędryska.

Dodał, że zaczynamy budowę na ruinach. Przez ostatnie lata w branży surowców nie było gospodarza. Jeśli będą sprzyjające warunki prace nad uregulowaniem rynku surowców powinny się zakończyć w ciągu dwóch lat.

Tematem dzisiejszej konferencji regionalnej w Katowicach jest jedno z fundamentalnych założeń PSP: pozyskiwanie surowców ze złóż kopalin. Projekt Polityka Surowcowa Państwa jest opracowywany w rządzie od ponad roku. Aktualnie projekt, poprzez szereg konsultacji, jest omawiany na szczeblu regionalnym ze światem nauki, biznesu i z przedstawicielami lokalnych społeczności.

Poprzednią konferencję gościł Kraków. Następne odbędą się we Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi, Kielcach, Gdańsku, Poznaniu i w Rzeszowie. Podsumowująca konferencja odbędzie się w lipcu w Warszawie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.