Powinni sięgnąć po złoża sąsiednich kopalń

fot: Maciej Dorosiński

- Nie chodzi o to żeby eskalować protesty, chodzi o to żeby zmusić rząd do rozpoczęcia rozmów - powiedział lider sierpnia 80 Bogusław Ziętek

fot: Maciej Dorosiński

Czy kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej mogą w ciągu kilku kolejnych lat zwiększyć wydobycie do ponad 16 mln ton? W ocenie przewodniczącego WZZ „Sierpień 80” Bogusława Ziętka, zwiększenie wydobycia przez JSW nie jest możliwe bez sięgnięcia po węgiel z nowych złóż.

O słabych wynikach produkcyjnych JSW, które coraz bardziej rozmijają się z rzeczywistością pisaliśmy tutaj. Czy spółka może zwiększyć wydobycie do 16 mln, tak jak to zapowiadają jej przedstawiciele?

W ocenie przewodniczącego WZZ „Sierpień 80” Bogusława Ziętka, bazując na zasobach, które posiadają kopalnie spółki to niemożliwe. Wg związkowca receptą może być sięgnięcie po zasoby sąsiednich kopalń.

- Wydobywamy węgla koksowego coraz mniej, pomimo tego, że moglibyśmy go sprzedawać w Unii Europejskiej. Moglibyśmy wykorzystać potencjał JSW do poziomu 16-17 mln ton, gdybyśmy mieli gdzie ten węgiel w Jastrzębiu wydobywać. Niestety nie mamy, bo kopalnie JSW to są kopalnie, które są już wyeksploatowane w znacznym stopniu. Nowe nadzieje, które wiązano z kopalnią Bzie całkowicie rozminęły się z rzeczywistością. Ten ruch będzie likwidowany, bo nie rokuje na przyszłość – zastrzega Ziętek

- Chyba nie ma lepszego pomysłu niż skorzystać z kopalń, które są już zbadane, pracują, są rozcięte i w ruchu, posiadają całą infrastrukturę. Takimi kopalniami, które mają zasoby węgla koksowego są Halemba i Bielszowice, które zresztą pracują na tym samym złożu co należąca do JSW kopalnia Budryk. To oznacza, że kopalnie mogłyby korzystać wspólnie z infrastruktury - szybów, przewietrzania, wentylacji itd. To powinni przeanalizować specjaliści. Innym sposobem na zwiększenie wydobycia jest sięgnięcie po złoża zamkniętej kopalni Dębieńsko – argumentuje związkowiec.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na wspólnym cyberpoligonie

Jarosław Zagórowski: Budujemy z Państwową Służbą Geologiczną i Wyższym Urzędem Górniczym wspólną tarczę dla surowców, ludzi i państwa.

Usunięto awarię w rejonie stacji kolejowej w Katowicach

Usunięto awarię infrastruktury w rejonie stacji kolejowej w Katowicach; przywracana jest rozkładowa jazda pociągów - przekazała w środę spółka PKP PLK. Uszkodzenie kabla zasilającego, do którego doszło we wtorek wieczorem, skutkowało awarią urządzeń sterowania ruchem, a w konsekwencji opóźnieniami pociągów.

O ile wzrośnie najniższa pensja? Stawka rządowa nie zachwyca, będą negocjacje

Ile wyniesie najniższa krajowa w 2027 roku? 5200 zł czy 4950 zł brutto? Rząd uchwalił oficjalną propozycję. Strona społeczna nie jest zadowolona, chce negocjować.

Awaria aplikacji dużego banku

Doszło do awarii aplikacji Banku Pekao - wynika ze środowego komunikatu banku. Chodzi o aplikacje na telefonach z systemem Android, w przypadku których są problemy m.in. z korzystaniem z Blika.