Potrzebujemy więcej energii i to tańszej

1725969252 andrzejdomanski2 kprm

fot: KPRM

Andrzej Domański oczekuje odpowiedzi ze strony PKW, a nie tylko jej przewodniczącego

fot: KPRM

- Energii musimy mieć w Polsce więcej i ona musi być tańsza. Musimy podjąć bardzo konkretne decyzje dotyczące stabilnych, gwarantowanych dostaw energii dla tych wszystkich, którzy w Polsce chcą inwestować - podkreślił Donald Tusk podczas prezentacji nowego planu gospodarczego dla kraju w siedzibie GPW 10 lutego.

- Jeśli chcemy się stać centrum najnowocześniejszych technologii w skali europejskiej, to na długie lata potrzebujemy pewnych źródeł energii - podkreślił w kontekście m.in.  energetyki jądrowej. Dodał, że giganci technologiczni z USA chcą "zaangażować się w rozwój inteligentnych polskich sieci przesyłowych".

- Do roku 2032 zainwestujemy w polską kolej 180 mld zł. Te inwestycje już się zaczęły i trwają. One umożliwią budowę zarówno obsługę portów, jak i budowę elektrowni atomowej - mówił Tusk.

Podkreślił, że “polskie inwestycje będą rekordowe“ i nie chodzi tylko o inwestycje wiatrowe na Bałtyku.

- To jest początek, ale my musimy równoważyć i stabilizować dostawy prądu innymi niż OZE źródłami energii - zaznaczył szef rządu.

Premier przypomniał o budowie pierwszej elektrowni jądrowej. Rząd jest po decyzji w sprawie wskazania potencjalnej lokalizacji na drugą elektrownię jądrową. Będzie to wymagało oczywiście zaangażowania prywatnego kapitału, bo nie wszystko z publicznych pieniędzy jesteśmy gotowi finansować.

Dodał: - Bogaćcie się. Silna Polska i szczęśliwi Polacy to znaczy naród bogaty.

Minister finansów Andrzej Domański podkreślił: - Mamy plan rozwoju, który opiera się na sześciu kluczowych obszarach. Po pierwsze, inwestycje w naukę i badania; po drugie, transformacja energetyczna; po trzecie, nowoczesne technologie; po czwarte, rozwój portów i modernizacja kolei; po piąte, dynamiczny rynek kapitałowy; po szóste, najważniejsze, wsparcie i współpraca z biznesem.

Wyliczył, że w ciągu 10 lat Polska zainwestuje 65 miliardów złotych w rozwój sieci  przesyłowych.

- Oznacza to budowę 30 nowoczesnych stacji energetycznych,  modernizację 110 istniejących i budowę 5000 km nowych linii - mówi Domański.

Podczas konferencji podkreślono, że transformacja energetyczna ruszyła, a bez stabilnej i taniej energii nie będzie  transformacji technologicznej.

- Naszym celem jest to, aby ceny energii w  Polsce stały się atutem polskich firm w konkurencji z zagranicznymi  rywalami - mówi minister finansów.

Rząd zwiększa wsparcie dla energetyki rozproszonej, biogazu i ciepłownictwa, a dzięki zmianie ustawy o rynku mocy firmy energetyczne będą mogły zbudować 7-8 GW nowych mocy gazowych. 

Rząd przyjął już projekt ustawy zapewniający finansowy wkład państwa w wysokości 60 mld zł w pierwszą elektrownię jądrową na Pomorzu

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.