Popłyną wpław w... lodowatych wodach kopalnianych korytarzy

1638953097 morsowanie

fot: UM Tarnowskie Góry

Od kilku miesięcy morsowanie jest to stała oferta Sztolni Czarnego Pstrąga

fot: UM Tarnowskie Góry

To jedyne takie wydarzenie w Polsce i jedno z nielicznych na świecie. Po raz piąty zapraszamy do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach na Lodowe Srebro, czyli Tarnogórską Podziemną Sztafetę Pływacką. Już 24 stycznia 2026 roku miłośnicy zimowych kąpieli zanurzą się w krystalicznie czystej wodzie obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zapisy zakończyły się 18 stycznia. W tym roku do Tarnowskich Gór przyjedzie prawie 200 uczestników z całej Polski.
Dla amatorów i zawodowców organizatorzy przygotowali różne dystanse. W sztafecie mogą wziąć udział osoby posiadające doświadczenie w morsowaniu oraz podstawowe umiejętności pływackie.

Dystanse rekreacyjne: 25 m, 50 m oraz 100 m. Wyzwanie dla elity: w tej edycji po raz kolejny przygotowano specjalną rywalizację dla profesjonalnych pływaków na dystansie 600 metrów (pełna długość sztolni). Uwaga: Na ten dystans przewidziano jedynie 30 pakietów startowych. Wymagane jest udokumentowane doświadczenie w startach na dystansie minimum 500 m.

Wydarzenie ma charakter otwarty – mogą w nim brać udział osoby w każdym wieku (niepełnoletni za pisemną zgodą opiekuna prawnego). 

Przypominamy, że woda w podziemiach sztolni ma stałą temperaturę około 6-8 stopni C. Maksymalna głębokość zaś wynosi 1,2 metra.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jubileuszowy Festiwal Orkiestr Dętych. I znów pięknie nam zagrały!

W sobotę 22 sierpnia w parku im. Augustyna Kozioła w Rudzie Śląskiej odbył się 25. już Festiwal Orkiestr Dętych. Jak zwykle miłośnicy orkiestr mogli liczyć na świetną zabawę, wysłuchali, oprócz tradycyjnych śląskich melodii, światowe przeboje muzyki rozrywkowej. 

Uczcili rocznicę strajku w Fazosie i opiekuna Solidarności

Z okazji 36. rocznicy strajku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos w Tarnowskich Górach  w kościele pw. Piotra i Pawła odbyła się uroczysta msza święta. Pod tablicami poświęconymi strajkującym i Solidarności złożono kwiaty. W zbiegu ulic Opolskiej, Cebuli i Królika odsłonięto tablicę z nazwą skweru. Od teraz nosi on oficjalnie imię ks. Zygmunta Trochy, proboszcza parafii Piotra i Pawła w latach 1976-2006, który duszpasterską opieką objął „Solidarność”.

FAZOS - to tutaj rozpoczął się pierwszy na Śląsku strajk solidarnościowy z Wybrzeżem. Dzisiaj kolejna rocznica

21 sierpnia 1980 r. w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos w Tarnowskich Górach wybuchł strajk. Był to pierwszy dobrze zorganizowany protest w województwie katowickim, którego uczestnicy odwołali się do doświadczeń rozpoczętego tydzień wcześniej strajku w Stoczni im. Lenina w Gdańsku. 

Śląskie znów stolicą światowej lekkoatletyki. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej w Katowicach i Chorzowie

W najbliższy weekend, 22–23 sierpnia 2026 r., województwo śląskie ponownie stanie się centrum światowej lekkoatletyki dzięki Silesia Memoriałowi Kamili Skolimowskiej – polskiej odsłonie Diamentowej Ligi. Najpierw zawodnicy i kibice spotkają się w samym sercu Katowic, a dzień później rywalizacja przeniesie się na Superauto.pl Stadion Śląski w Chorzowie.