Ponad 15 mln zł na modernizację torowiska w Świętochłowicach

1528541741 tramwaj tramwaje slaskie um katowice

fot: UM Katowice

Katowiccy samorządowcy chcą osiągnąć zgodę z właścicielami jak największej liczby nieruchomości na trasie przyszłego tramwaju na południe miasta

fot: UM Katowice

Kosztem ponad 15 mln zł, do sierpnia 2023 r. Tramwaje Śląskie zmodernizują torowisko na ul. Katowickiej w Świętochłowicach, przy granicy miasta z Chorzowem. W poniedziałek spółka podpisała umowę z wykonawcą prac i zapowiedziała kolejne inwestycje modernizacyjne.

Wcześniej Tramwaje Śląskie przebudowały już torowiska w Chorzowie - do granicy ze Świętochłowicami. Teraz finansowane z unijnych środków inwestycje będą kontynuowane w tym mieście.

- Chcemy gruntowanie przebudować fragment torowiska wbudowanego w jezdnię ulicy Katowickiej, co pozwoli nam w nadchodzącym projekcie w nowej perspektywie kontynuować inwestycję na tzw. Mijance i dalej do centrum miasta oraz na Zgodę (dzielnica Świętochłowic) - wyjaśnił w poniedziałek prezes Tramwajów Śląskich Bolesław Knapik.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w formule zaprojektuj i buduj. Przygotowanie dokumentacji projektowej i pozyskanie niezbędnych zgód zajmie do pięciu miesięcy, a prace budowlane - kolejne dziewięć.

Przebudowa obejmie ok. 360-metrowy fragment ul. Katowickiej od granicy z Chorzowem do skrzyżowania z ul. Żołnierską, gdzie powstanie w sumie ok. 720 metrów nowego pojedynczego toru wraz z siecią trakcyjną. Prace obejmą też modernizację infrastruktury podziemnej i drogowej.

Obecny przy poniedziałkowym podpisaniu umowy na modernizację torowiska prezydent Świętochłowic Daniel Beger ocenił, iż jednym z największych atutów tego miasta jest lokalizacja, zaś komfort życia mieszkańców powiązany jest z możliwością szybkiego i skutecznego przemieszczania się do miast ościennych.

- Stawiamy na rozwój infrastruktury drogowej, której nieodłącznym elementem są również torowiska tramwajowe. Ten konkretny fragment jest tym istotniejszy, że inwestycja Tramwajów Śląskich pokrywa się z naszymi planami dotyczącymi rejonu tzw. Mijanki - skomentował Daniel Beger.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.