Gospodarka: Raporty BŚ i MFW potwierdzają pozycję Polski jako jednej z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie

1732188098 tusk budapeszt kprm

fot: KPRM

Chcemy mieć tanią energię – mówił m.in. premier Donald Tusk

fot: KPRM

Premier Donald Tusk przekazał w niedzielę, że według Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska będzie w tym roku europejskim liderem wzrostu gospodarczego.

- Urośniemy 3 razy szybciej niż strefa euro i prawie 2 razy szybciej niż inne kraje rozwinięte - podkreślił szef rządu.

W piątek Ministerstwo Finansów oceniło, że raporty Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego potwierdzają pozycję Polski jako jednej z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie. Według resortu na podstawie danych z obu raportów można stwierdzić, że Polska wyróżnia się na tle regionu oraz gospodarek rozwiniętych (mimo trudności u głównych partnerów handlowych), co świadczy o silnych fundamentach polskiej gospodarki i właściwej polityce makroekonomicznej.

W niedzielę do raportu MFW odniósł się premier Donald Tusk.

- Dobre wiadomości nie są w modzie, ale muszę, bo się uduszę. Międzynarodowy Fundusz Walutowy: Polska będzie w tym roku europejskim liderem wzrostu gospodarczego. Urośniemy 3 razy szybciej niż strefa euro i prawie 2 razy szybciej niż inne kraje rozwinięte! To będzie nasz rok - napisał na platformie X Tusk.

Również minister finansów Andrzej Domański podkreślił w sobotę, że według najnowszych prognoz MFW, w 2025 r. Polska gospodarka urośnie o 3,5 proc. Domański wyliczył, że “to ponad 3 razy szybciej niż strefa euro (1,0 proc.), znacznie szybciej niż średnia dla gospodarek rozwiniętych (1,9 proc.) i Unii Europejskiej (1,4 proc.) oraz dynamiczniej niż gospodarki wschodzące w Europie (2,2 proc.) i powyżej średniego wzrostu dla całej światowej gospodarki (3,3 proc.)“.

Domański dodał, że “wewnętrzne prognozy MF mówią nawet o wzroście o 3,9 proc.“.

„Dla porównania, gdy przejmowaliśmy władzę, wzrost gospodarczy Polski wynosił 0,1 proc. Polska to lider wzrostu w Europie i na świecie” - zakończył wpis na platformie X szef resortu finansów.

Bank Światowy w opublikowanym w czwartek raporcie Global Economic Prospects obniżył prognozy wzrostu gospodarczego Polski z 3,7 proc. do 3,4 proc. w 2025 r. i z 3,4 proc. do 3,2 proc. w 2026 r.

Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanym piątek raporcie World Economic Outlook podtrzymał prognozę dynamiki PKB Polski w 2025 r. na poziomie 3,5 proc., a na 2026 r. obniżył o 0,1 pp. do 3,3 proc.

Jak wskazało w piątek Ministerstwo Finansów, tempo wzrostu gospodarczego Polski w najbliższych dwóch latach będzie wyższe od globalnego PKB i jednocześnie prawie dwukrotnie wyższe od wzrostu gospodarek rozwiniętych. “Polska gospodarka szczególnie dobrze wypada na tle strefy euro, w której wzrost PKB ma wynosić w 2025 roku zaledwie 1,0 proc. (wg MFW i BŚ) oraz 1,2 proc. (wg BŚ), 1,4 proc. (wg MFW) w 2026 roku“ - dodano.

Resort finansów wskazał, że największe gospodarki Unii Europejskiej, takie jak Niemcy, Francja i Włochy, odnotują jeszcze niższe poziomy wzrostu gospodarczego. Dla Niemiec prognozowany wzrost wynosi 0,3 proc. w 2025 roku i 1,1 proc. w 2026 roku, dla Francji odpowiednio 0,8 proc. oraz 1,1 proc., a dla Włoch 0,7 proc. i 0,9 proc. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Emisje gazów cieplarnianych w UE znów w górę. Napędza je sektor energetyczny

W pierwszym kwartale 2026 roku sezonowo skorygowane emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wzrosły o 0,3 proc. kwartał do kwartału, osiągając poziom 837 mln ton ekwiwalentu CO₂ – poinformował Eurostat. Wzrost ten nastąpił przy stabilnym PKB UE, podczas gdy w ujęciu rok do roku emisje spadły o 1,2 proc., a gospodarka rozrosła się o 0,8 proc.

Zetki nie czekają na lepsze czasy. Chcą zawalczyć o wyższe zarobki

Niemal co druga osoba z pokolenia Z dobrze ocenia swoją sytuację na rynku pracy, ale młodzi z dużym realizmem patrzą w przyszłość. Tylko 15 proc. spodziewa się, że w kolejnym roku ich pozycja zawodowa się poprawi. Nie oznacza to jednak braku ambicji. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że więcej niż co trzeci młody Polak planuje zmianę pracy, a niemal siedmiu na dziesięciu chce zawalczyć o wyższe zarobki. 

Mniej nowych firm, stabilna liczba upadłości. Co mówią dane GUS za II kwartał 2026 r.?

W drugim kwartale 2026 roku Polacy zarejestrowali 80 566 nowych przedsiębiorstw – to o 9,2% mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie sądy ogłosiły 94 upadłości firm, czyli o cztery więcej niż w analogicznym okresie 2025 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Tusk: Przyspieszymy realizację kluczowych inwestycji infrastrukturalnych

Radykalne przyspieszenie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, które mają znaczenie dla obronności, bezpieczeństwa i gospodarki Polski - zapowiedział we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.