Polaczek i Karasiewicz walczą o 63 mln dla Śląska

Posłowie Jerzy Polaczek oraz Lucjan Karasiewicz złożyli sześć poprawek do budżetu na 2010 rok dotyczących województwa śląskiego. Nad poprawkami będzie wkrótce debatował Sejm.

Poprawki złożone przez Jerzego Polaczka i Lucjana Karasiewicza dotyczą wyasygnowania kwoty 20 mln. zł na finansowanie remontów i konserwację zabytkowych obiektów znajdujących się w woj. śląskim. 1 mln zł chcieliby przeznaczyć na działalność dydaktyczną w szkolnictwie wyższym dla Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. 30 mln zł na budowę krytego basenu treningowego dla Jednostki Wojskowej 4101 – 1 Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu, a kolejne 6 mln zł na dofinansowanie zakupu wyposażenia dla sal operacyjnych w nowym bloku operacyjnym Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Wniosek dotyczy ponadto 3 mln zł na wyposażenie infrastruktury dydaktycznej i szkoleniowej Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo–Wschodniej w Politechnice Śląskiej w Gliwicach i kolejnych 3 mln zł – na finansowanie prac przygotowawczych i projektowych obwodnicy miasta Lubliniec w ciągu drogi krajowej nr 46.

Posłowie twierdzą, że pieniądze na te cele mogłyby pochodzić m.in. z oszczędności w administracji rządowej, przesunięcia wydatków w budżecie MON oraz zwiększenia dochodów z podatku od gier o kwotę 6 mln zł: -Liczymy na ponadpartyjną solidarność śląskich posłów podczas głosowań nad poprawkami dotyczącymi naszego regionu – mówi poseł Jerzy Polaczek.

Oprócz poprawek związanych z województwem śląskim obaj parlamentarzyści zgłosili również poprawki związane np. z utworzeniem Funduszu Stypendialnego dla polskich naukowców, ze stypendiami dla uczniów szczególnie uzdolnionych.  - Chodzi o niezmiernie ważne dla naszego regionu kwestie, które tak naprawdę wynikają z postulatów i oczekiwań mieszkańców naszego województwa, różnych instytucji, samorządowców. Dlatego też liczymy na ponadpartyjną solidarność śląskich posłów. Mam nadzieję, że się nie zawiedziemy - zauważa Jerzy Polaczek.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że w czasach kryzysu należy pilnie kontrolować wydatki z budżetu państwa. Dlatego też w tym roku wspólnie z ministrem Jerzym Polaczkiem złożyliśmy poprawki na mniejszą kwotę niż rok temu (było to 300 mln. zł). Jednak na projektach i inwestycjach niezmiernie ważnych z punktu widzenia lokalnych społeczności oszczędzać nie możemy, bo przecież budżet państwa ma służyć właśnie ludziom – dodaje Lucjan Karasiewicz.

Posłowie nie zapomnieli również o prezydencie i premierze.
-W jednej z poprawek proponujemy kupno nowych samolotów, aby prezydent i premier mogli godnie i bezkonfliktowo reprezentować interesy RP – podkreśla na koniec Jerzy Polaczek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.