Polacy coraz częściej decydują się spędzić święta poza domem

fot: Krystian Krawczyk

Niemal wszystkie pensjonaty i hotele pod Giewontem oferują turystom spędzenie świąt

fot: Krystian Krawczyk

Zakopane cały czas cieszy się bardzo dużą popularnością w okresie świąteczno-noworocznym. Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie świąt poza domem właśnie pod Tatrami - poinformowała PAP szefowa Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG) Agata Wojtowicz.

- Góralska gościnność jest tak duża, jak wielkie góralskie serce. Choć większość kwater, pensjonatów i hoteli jest już zajęta na okres świąteczno-noworoczny, to zawsze znajdzie się pokój, nawet jak ktoś w ostatniej chwili zdecyduje się na przyjazd pod Giewont - powiedziała Wojtowicz.

Dodała, że od kilku lat hotelarze obserwują, że Polacy coraz częściej decydują się na spędzenie świąt poza domem, na zorganizowanym wypoczynku.

- Polacy polubili święta poza domem i przyjeżdżają, choćby do nas, całymi rodzinami. Kiedyś było nie do pomyślenia, żeby święta spędzić poza domem, bo właśnie święta były kojarzone z domową atmosferą, ale obecnie turyści chętnie wyjeżdżają w tym okresie nawet całymi wielopokoleniowymi rodzinami. To wynika z tego, że obecnie żyjemy bardzo szybko i wielu z nas nie ma czasu na przygotowanie wieczerzy wigilijnej, a święta jednak wymagają sporej logistyki i przygotowań. Coraz więcej ludzi decyduje się na spędzenie tego czasu na urlopie, a taką świąteczną atmosferę zapewniają nasi kwaterodawcy i hotelarze. Turystom się to bardzo podoba, ponieważ mogą czas świąteczny poświęcić tylko sobie, w rodzinnym gronie - mówiła szefowa TIG.

Niemal wszystkie pensjonaty i hotele pod Giewontem oferują turystom spędzenie świąt połączonych z uroczystą wieczerzą wigilijną, czy śpiewaniem kolęd przy góralskiej kapeli.

Noclegi w popularnych kwaterach prywatnych można znaleźć pod Tatrami już od 50 zł wzwyż, skończywszy na luksusowych hotelach, które oferują pobyt z całym pakietem wypoczynkowym w cenie do kilku tysięcy zł. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.

Inflacja na koniec roku wyniesie 2,9 procent? Tak przewiduje NBP

Według centralnej ścieżki projekcji, którą w piątek opublikował Narodowy Bank Polski, inflacja na koniec 2026 r. wyniesie 2,9 proc., na koniec 2027 r. 2,7 proc., a na koniec 2028 r. 2,2 proc. Jednocześnie wzrost PKB na koniec br. powinien wynieść 3,7 proc.

Wprowadzenie systemu ETS2 może podbić inflację w Polsce o 2 pkt. proc.

Wprowadzenie systemu ETS2 może podbić inflację w Polsce o 2 pkt. proc. - poinformował w piątek na konferencji dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski. Bez skutków ETS2 inflacja średnioroczna w 2028 r. będzie poniżej 2,5 proc.