PGNiG odebrało ładunek LNG z kontraktu długoterminowego z Cheniere

1548658851 kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego lubiatow12 pgnig

fot: PGNiG

Wydobycie gazu w Polsce w latach 2019-2021 ma wynosić odpowiednio 3,9, 3,9 i 4,0 mld m sześc.

fot: PGNiG

PGNiG odebrało trzeci ładunek amerykańskiego LNG w ramach długoterminowego kontraktu z koncernem Cheniere. Kontrakty z USA nawet w czasach pandemii dają gwarancję dostaw i bezpieczeństwa - podkreślił we wtorek prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Metanowiec GasLog Warsaw przywiózł do terminala LNG w Świnoujściu 70 tys. ton LNG. Po regazyfikacji odpowiada to ok. 100 mln m sześc. gazu ziemnego.

- Mimo pandemii i kryzysu PGNiG zapewnia bezpieczne dostawy gazu, m.in. dlatego, że płyną od naszych amerykańskich przyjaciół - oświadczył we wtorek podczas specjalnej konferencji prasowej Kwieciński.

Jak podkreślał, zdywersyfikowany portfel kontraktów na dostawy LNG, jaki posiada PGNiG daje gwarancje bezpieczeństwa. Przypomniał, że dostawy w ramach długoterminowego kontraktu z Cheniere znacząco wzrosną po 2022 r., do poziomu rzędu 2 mld m sześc. gazu rocznie. Kwieciński podziękował też swojemu poprzednikowi, Piotrowi Woźniakowi za podpisanie kontraktu z Cheniere.

Wiceprezes i dyrektor handlowy Cheniere Anatol Feygin podkreślał w czasie telekonferencji, że nawet w obecnych, niepewnych czasach firma produkuje i dostarcza LNG swoim klientom. Ta dostawa pokazuje wzmacnianie więzów, jakie łączą nasze firmy i kraje - dodał Feygin.

Pierwsza dostawa amerykańskiego LNG w ramach długoterminowych kontraktów przypłynęła do Świnoujścia latem 2019 r.

Długoterminowa umowa z Cheniere Energy Inc. - 24-letni kontrakt - na zakup skroplonego gazu ziemnego z USA podpisana została 8 listopada 2018 r.

W latach 2019-2022 łączny wolumen dostaw ma wynieść ok. 0,52 mln ton LNG, czyli ok. 0,7 mld m sześc. gazu po regazyfikacji. W latach 2023-2042 łączny wolumen importu ma natomiast osiągnąć ok. 29 mln ton (ok. 39 mld m sześc. po regazyfikacji). Oznacza to, że od 2023 r. PGNiG każdego roku kupi ok. 1,45 mln ton LNG (ok. 1,95 mld m sześc. gazu po regazyfikacji).

Ładunki LNG od Cheniere trafiają do Polski z terminali skraplających Sabine Pass w Luizjanie i Corpus Christi w Teksasie. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.