PGNiG: CNG coraz popularniejsze w transporcie publicznym

1556006880 solaris tychy gzm

fot: Metropolia GZM

Tyski solaris w barwach Metropolii zasilany jest sprężonym gazem CNG

fot: Metropolia GZM

Ponad 30-proc. wzrost sprzedaży sprężonego gazu CNG do napędu pojazdów oraz 18-proc. wzrost sprzedaży LNG zanotowała w 2020 r. spółka PGNiG Obrót Detaliczny.

Jak poinformowało w poniedziałek, 1 lutego, PGNiG OD, rosnąca liczba pojazdów napędzanych sprężonym gazem przełożyła się na wzrost sprzedaży CNG na stacjach PGNiG Obrót Detaliczny o 31 proc. w 2020 r.

Spółka przypomniała, że w ciągu zeszłego roku na ulice polskich miast wyjechało 165 autobusów gazowych, co oznacza, że ich łączna liczba wynosi obecnie blisko 800.

Według prezesa PGNIG OD Henryka Muchy, ekologiczne i konkurencyjne w cenie paliwo CNG to aktualnie najbardziej optymalna oferta dla transportu miejskiego w Polsce, zwłaszcza gdy przewoźnicy obserwują spadek dochodów głównie w związku z pandemią.

- Inwestycja w pojazdy napędzane gazem to stabilność kosztowa w całym okresie użytkowania - podkreśla Mucha.

PGNiG Obrót Detaliczny dysponuje 17 stacjami tankowania CNG, a plany na 2021 r, zakładają inwestycje w 23 nowe stacje.

Zdaniem prezesa PGNiG Pawła Majewskiego, wykorzystanie gazu w obszarze transportu publicznego umożliwia szybką redukcję szkodliwych emisji. Przekłada się to na poprawę jakości powietrza w Polsce przy jednoczesnym obniżeniu kosztów użytkowania floty - ocenia Majewski.

W 2020 r. PGNiG OD sprzedało o 18 proc. więcej LNG niż w 2019 r. Jak przypomniała spółka, pod koniec 2020 roku spółka uruchomiła stację regazyfikacji przy zakładzie LG Electronics w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia i na mocy umowy z LG przez 5 lat dostarczy do tej instalacji blisko 19 tysięcy ton LNG.

- Umowa z LG to największy w historii Polski kontrakt na dostawy LNG dla przemysłu (.). Wolumen dostaw jest ponad dwukrotnie wyższy niż w przypadku naszej poprzedniej największej umowy. Między innymi dzięki niemu w 2020 r. zwiększyliśmy sprzedaż skroplonego gazu ziemnego o 18 proc. - podkreślił wiceprezes PGNiG OD Marcin Szczudło, odpowiedzialny za obszary CNG i LNG.

Jak dodał Szczudło, daje się zaobserwować wzmożone zainteresowanie paliwem LNG w segmencie dalekobieżnego transportu kołowego.

- Polskie firmy transportowe to znacząca siła w skali Europy, dlatego cieszy nas fakt, że odważnie stawiają na skroplony gaz ziemny, który gwarantuje konkretne korzyści ekologiczne. Ponadto rozwijamy komercyjną ofertę bunkrowania LNG statków, którą uruchomiliśmy w 2019 r. - zaznaczył Szczudło.

Jak przypomniała spółka, w 2020 r. została dopuszczone do prowadzenia operacji bunkrowania w portach podległych Urzędowi Morskiemu w Szczecinie, co oznacza, że może prowadzić takie operacje w portach w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Świnoujściu i w Policach. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.