Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

33.11 PLN (-1.87%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.20 PLN (+1.86%)

ORLEN S.A.

131.46 PLN (-1.16%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (-1.77%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.32 PLN (-1.71%)

Enea S.A.

24.26 PLN (-1.46%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.05 PLN (-2.07%)

Złoto

4 755.92 USD (+1.13%)

Srebro

74.63 USD (-1.20%)

Ropa naftowa

102.45 USD (-1.11%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.28%)

Miedź

5.65 USD (-0.12%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

33.11 PLN (-1.87%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.20 PLN (+1.86%)

ORLEN S.A.

131.46 PLN (-1.16%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (-1.77%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.32 PLN (-1.71%)

Enea S.A.

24.26 PLN (-1.46%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.05 PLN (-2.07%)

Złoto

4 755.92 USD (+1.13%)

Srebro

74.63 USD (-1.20%)

Ropa naftowa

102.45 USD (-1.11%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.28%)

Miedź

5.65 USD (-0.12%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

PGE, Tauron i Enea zacieśniają współpracę w offshore

fot: Kajetan Berezowski

PKN Orlen będzie właścicielem lądowych farm o mocy 353 MW

fot: Kajetan Berezowski

PGE podpisała w czwartek porozumienia z Tauronem i Eneą dotyczące współpracy przy morskiej energetyce wiatrowej. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyjaśnił, że chodzi o występowanie o nowe koncesje na budowę wiatraków na Bałtyku.

PGE podpisała w czwartek porozumienia z Tauronem i Eneą dotyczące współpracy przy morskiej energetyce wiatrowej. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyjaśnił, że chodzi o występowanie o nowe koncesje na budowę wiatraków na Bałtyku.

- Jako trzy największe w Polsce grupy energetyczne postanowiliśmy realizując wcześniejsze uzgodnienia, podpisać umowę zacieśniającą naszą współpracę występowania o nowe PSZW (pozwolenia lokalizacyjne), czyli nowe koncesje na budowę offshoru w kolejnej fazie realizacji tej wielkiej inwestycji na Morzu Bałtyckim - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Wyjaśnił, że podpisane w czwartek porozumienie zakłada warunkową sprzedaż udziałów w spółkach projektowych, które realizować będą inwestycje w energetyce wiatrowej na Bałtyku. Ta umowa jest warunkowa, ponieważ potrzebna jest jeszcze zgoda UOKiK, czekamy na ostateczną zgodę. Biznes ma polegać na tym, że to my jako PGE warunkowo sprzedajemy udziały w spółkach projektowych, które ubiegać się będą o nowe koncesje na Bałtyku - dodał szef PGE.

PGE Polska Grupa Energetyczna podpisała z Tauronem Polską Energią oraz Eneą warunkowe umowy sprzedaży udziałów w czterech spółkach projektowych, których zadaniem będzie pozyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm offshore w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim.

18 stycznia 2021 roku PGE, Tauron i Enea podpisały list intencyjny ws. zacieśnienia współpracy tych koncernów energetycznych przy offshorze.

Prezes Enei Paweł Szczeszek podkreślił, że podpisana w czwartek umowa to realizacja styczniowego listu intencyjnego i przejście od słów do czynów. To bardzo ważny krok do budowy nowego zielonego sytemu elektroenergetycznego, neutralności klimatycznej, która jest celem transformacji energetycznej - podkreślił.

W podobnym tonie wypowiedział się p.o. prezesa zarządu Tauronu Artur Michałowski, który zwrócił uwagę, że transformacje polskiego sektora energetycznego wymagać będzie odejścia od węgla i to całkowicie. Jego zdaniem podpisana w czwartek umowa da szanse na efekt skali i doprowadzenie do tego, że to polskie firmy będą budować wiatraki na Bałtyku.

Dąbrowski dodał, że PGE wraz z partnerami, czyli Tauronem i Eneą aplikować będą o cztery decyzje lokalizacyjne - przy trzech z Eneą, a przy jednej z Tauronem. Mają powstać cztery spółki celowe, w których PGE będzie partnerem; w trzech razem z Eneą i w jednej z Tauronem.

Prezes PGE wyjaśnił, że projekt biznesowy nie zakłada odsprzedaży udziałów podmiotom zagranicznym, choć - zaznaczył - że nie można takiej możliwości wykluczyć w przyszłości. - Na dzisiaj zakładamy, że chcielibyśmy to realizować własnymi siłami - zapewnił.

Dąbrowski dodał, że potencjał wszystkich nowych PSZW na Bałtyku jest szacowany na ok. 11-13 GW. Przypomniał, że zgodnie ze strategią spółki, PGE w energetyce wiatrowej chce mieć 6,5 GW, a obecnie realizowane projekty to już jest 3,5 GW.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak dobrać wycieraczki do swojego samochodu?

Wycieraczki samochodowe to element, który często bywa niedoceniany, dopóki nie zacznie sprawiać problemów. Tymczasem ich stan ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dobra widoczność podczas deszczu, śniegu czy jazdy nocą zależy właśnie od jakości i dopasowania tego niewielkiego, ale istotnego elementu. Właściwie dobrane wycieraczki pozwalają uniknąć smug, skrzypienia i niedokładnego oczyszczania szyby, co znacząco poprawia komfort prowadzenia pojazdu.

We wtorek było 10 sytuacji, gdy ceny paliw przekraczały cenę maksymalną

Krajowa Administracja Skarbowa monitoruje stosowanie cen maksymalnych przez stacje paliw; we wtorek było 10 przypadków zawyżonych cen paliw - poinformował wiceminister finansów, szef KAS Marcin Łoboda.

Orlen zmienił hurtowe ceny paliw

Orlen zmienił w środę ceny hurtowe paliw, podnosząc o 16 zł na metr sześc. cenę benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 i obniżając o 14 zł na metr sześc. cenę oleju napędowego Ekodiesel - wynika z danych opublikowanych przez koncern. We wtorek oba te podstawowe paliwa zdrożały.

Motyka: Jeśli kierowcy z Niemiec będą kupować zbyt dużo paliwa, rząd może wprowadzić limity

Jeśli kierowcy z Niemiec będą kupować na polskich stacjach tyle paliwa, że zagrozi to przerwaniem podaży, rząd będzie mógł wprowadzić limity tankowania - przekazał we wtorek minister energii Miłosz Motyka. Zaznaczył, że sytuacja na stacjach paliw w przygranicznych powiatach jest stale monitorowana.