OPZZ nie chce trzeciego pakietu deregulacyjnego

fot: ARC

Nie ma zgody związków zawodowych na inicjatywy uszczuplające wpływy do budżetu państwa i tym samym zagrażające realizacji polityki społecznej...

fot: ARC

OPZZ jest przeciw propozycjom zmian prawa przygotowanych przez Ministerstwo Gospodarki w tzw. trzecim pakiecie deregulacyjnym. Związkowcy podkreślają, że nie akceptują inicjatyw legislacyjnych, które spowodują znaczne straty budżetu państwa.

Tzw. trzeci pakiet deregulacyjny przygotowany przez MG trafił do konsultacji międzyresortowych 14 czerwca. Obecnie w resorcie gospodarki trwają prace nad odpowiedziami na wniesione zapytania. Wśród propozycji trzeciego pakietu deregulacyjnego znalazły się m.in.: poprawa płynności przedsiębiorstw, zmniejszenie zatorów płatniczych utrudniających rozwój przedsiębiorców oraz dalsze ograniczanie obowiązków informacyjnych.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wskazało, że nie zgadza się na m.in.:
• ujednolicenie terminu zwrotu podatków przez organy podatkowe;
• wprowadzenie dwuletniego okresu przechowywania kopii dokumentów papierowych; podniesienie limitów zwalniających z opodatkowania VAT prezentów o małej wartości;
• brak sankcji za opóźnienie płatności składki na dobrowolne ubezpieczenie społeczne raz na sześć miesięcy.

"Procedura redukcji nadmiernego deficytu finansów publicznych powoduje, że środki budżetowe na cele społeczne: świadczenia socjalne, wsparcie najuboższych, politykę prorodzinną czy wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej są niewystarczające. Na jednostki samorządu terytorialnego nakłada się nowe obowiązki, nie gwarantując ich finansowania" - wskazano w poniedziałkowym (6 sierpnia) komunikacie.

Przedstawiciele OPZZ dodali, że pod hasłem walki z ograniczaniem barier administracyjnych prowadzenia działalności gospodarczej, Ministerstwo Gospodarki proponuje szereg zmian przepisów prawa niemających istotnego wpływu na przedsiębiorczość, lecz będących zestawem przywilejów podatkowych.

"Przyjmowanie rozwiązań podatkowych korzystnych dla jednej grupy jest społecznie nieusprawiedliwione i sprzyja pogłębieniu się rozwarstwienia społecznego. Niektóre z propozycji Ministerstwa Gospodarki tworzą ryzyko powstania nadużyć podatkowych i zwiększenia szarej strefy" - podkreślono.

OPZZ poinformował też, że nie ma zgody związków zawodowych na inicjatywy uszczuplające wpływy do budżetu państwa i tym samym zagrażające realizacji polityki społecznej.

"OPZZ domaga się odejścia od prac nad tzw. trzecim pakietem deregulacji gospodarki, które będą miały negatywne konsekwencje dla finansów publicznych, pracowników, rynku pracy i społeczności lokalnych" - wskazuje OPZZ.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.