Odsłonięcie tablicy poświęconej działalności MKZ Katowice

1694690014 fotonastrone crop

fot: IPN Katowice

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Porozumienie Katowickie 1980" oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach

fot: IPN Katowice

16 września 2023 r. w Katowicach odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej działalności Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność" Katowice w latach 1980-1981. Tablica znajduje się na ścianie budynku przy ul. Stalmacha 17. Autorem płaskorzeźby jest Tomasz Wenklar. Inicjatorem upamiętnienia jest „Porozumienie Katowickie 1980". Tablica została sfinansowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

- Uroczystość rozpocznie się od mszy św., która zostanie odprawiona w kościele pw. świętych Piotra i Pawła, przy ul. Mikołowskiej 32 w Katowicach. Następnie odbędzie się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie przez bp. pomocniczego Marka Szkudło tablicy upamiętniającej działalność MKZ w latach 1980-1981 na budynku przy ul. Stalmacha 17 w Katowicach. Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja wystawy „Porozumienie Katowickie i działalność MKZ Katowice" - informuje katowicki IPN.

Program uroczystości: godz. 10.00 – msza św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła przy ul. Mikołowskiej 32 w Katowicach. Następnie uroczyste odsłonięcie i poświęcenie przez bp. pomocniczego Marka Szkudło tablicy upamiętniającej działalność MKZ w latach 1980-1981 na budynku przy ul. Stalmacha 17 w Katowicach i zwiedzanie wystawy „Porozumienie Katowickie i działalność MKZ Katowice".

IPN przypomina, że Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność" Katowice powstał we wrześniu 1980 r. z przekształcenia Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego z tymczasową siedzibą w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej – struktury, która pod przewodnictwem Andrzeja Rozpłochowskiego, po zakończeniu strajku w kombinacie podpisała 11 września 1980 r. tzw. porozumienie katowickie.

Stały wzrost zasięgu i znaczenia MKZ Katowice, jednej z pięciu regionalnych central „Solidarności" w województwie, spowodował przeniesienie siedziby struktury z Huty Katowice do stolicy województwa. W październiku Zjednoczenie Hutnictwa Żelaza i Stali przekazało do jej dyspozycji willę w centrum Katowic przy ulicy Stalmacha 17.

Na początku 1981 r. MKZ Katowice była już największą ponadzakładową organizacją „Solidarności" w województwie katowickim. Po zakończeniu jej działalności w wyniku powołania do życia na I Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ „Solidarność" województwa katowickiego zjednoczonego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, budynek przy Stalmacha 17 pozostawał w dyspozycji jego zarządu. Mieściła się tam m.in. związkowa drukarnia. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. siedziba ta została zajęta przy użyciu siły przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej w ramach operacji wprowadzania stanu wojennego. Zatrzymano wówczas około 30 osób.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Porozumienie Katowickie 1980" oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Kopalnie, dziedzictwo i technologie przyszłości na europejskim szlaku

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, były gospodarzami III Międzyregionalnych Spotkań Partnerów projektu Digi Content Interreg Europe. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele regionów i instytucji z różnych krajów Europy, którzy wspólnie analizowali rolę nowoczesnych technologii w ochronie, dokumentowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.