O tym piszą górnicze i energetyczne media

fot: Maciej Dorosiński

W skład JSW wchodzą cztery kopalnie. W tym dwie wieloruchowe. Na zdjęciu ruch Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie

fot: Maciej Dorosiński

Zespół senacki rozmawiał o transformacji. Szósty dzień protestu głodowego związkowca z kopalni w Bogdance. Osiągnięto wynik produkcyjny lepszy niż zakładano. Konferencja na temat rozporządzenia metanowego. Budynek dawnej dyrekcji kopalni Rozbark odzyska blask. O tym 21 stycznia pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.

* Ruch Chwałowice kopalni ROW uzyskał w ub.r. wynik produkcyjny wynoszący 2 013 000 t surowca. Górnicy wydobyli o 163 000 t węgla więcej niż zakładano w planie techniczno-ekonomicznym.

* Przewodniczący Związku Zawodowego Przeróbka w Lubelskim Węglu Bogdanka Jarosław Niemiec od sześciu dni prowadzi protest głodowy. Sprzeciwia się podporządkowaniu kopalni Enei i likwidacji kopalni. We wtorek poparcie dla jego postulatów wyrazili m.in. samorządowcy z regionu.

* 20 stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli senackiego Zespołu ds. Rozwoju Województwa Śląskiego w Ministerstwie Przemysłu. Tematami spotkania była polityka spójności po roku 2027, rola Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, kwestie związane z udzielaniem pomocy publicznej, wydatkowaniem pieniędzy na transformację.

* O wdrożeniu obowiązującego tzw. rozporządzenia metanowego Unii Europejskiej oraz o możliwościach redukcji metanu ze śląskich kopalń rozmawiali z udziałem przedstawicieli Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz instytucji zajmujących się tematyką środowiskową uczestnicy konferencji, którą w Katowicach zorganizowała Fundacja Instrat pod honorowym patronatem minister przemysłu.

* Zabytkowy budynek dawnej dyrekcji Heinitzgrube, czyli późniejszej KWK Rozbark, zostanie wyremontowany oraz przeznaczony na cele społeczno-edukacyjne i turystyczno-kulturalne. Inwestycję zrealizuje Klub Sportowy Skarpa Bytom, który w drodze przetargu wydzierżawił od gminy Bytom na 25 lat budynek dawnej dyrekcji, centrali telefonicznej oraz teren wokół obiektów.

* Grenlandzkie złoża są szansą dla UE na uniezależnienie się od Chin. Jak poinformowano na łamach Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na Grenlandii znajduje się 36,1 mln ton pierwiastków ziem rzadkich, co stanowi ok. 30 proc. światowych złóż tych surowców.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.