Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Padł rekord w skali kraju
11 sierpnia 2020
Izba działała na rzecz branży w Polsce i za granicami
27 lipca 2020
Atrybuty nadziei – kołowrót, kilof, worek
19 lipca 2020
Patronka górników wyjechała na powierzchnię
17 lipca 2020
Korfanty na kolejowych torach
16 lipca 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
10 października 2019 Trybuna Górnicza autor: Wojciech Jeroński

Rozmowa z Mateuszem Morawieckim, prezesem Rady Ministrów

- Dopóki rząd Prawa i Sprawiedliwości jest adwokatem śląskich interesów w Brukseli, przyszłość regionu jest bezpieczna - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki
fot: KPRM

- Polityka dekarbonizacyjna Unii, pakiet przepisów „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”  zmierzają do marginalizacji węgla. Czy górnictwo na Śląsku się obroni?
- Dopóki rząd Prawa i Sprawiedliwości jest adwokatem śląskich interesów w Brukseli, przyszłość regionu jest bezpieczna. Mam świadomość, że w szerszym horyzoncie czasowym znaczenie węgla w polskim miksie energetycznym będzie maleć. Wiedzą też o tym sami górnicy. Zasoby, choć nadal potężne, kiedyś się wyczerpią. Są też przecież coraz trudniej dostępne. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że praca w górnictwie to ciężki kawałek chleba i wielu górników wolałoby, by ich dzieci nie musiały pracować aż tak ciężko, często narażając zdrowie i życie. Celem nie jest więc dekarbonizacja sama w sobie, ale rozsądna i sprawiedliwa transformacja śląskiej gospodarki, tak, by z jednej strony utrzymać potencjał rozwojowy regionu, a z drugiej uczynić Śląsk miejscem lepszym do życia. Co to oznacza? Po pierwsze, stopniowe odchodzenie od węgla to proces, który będzie rozciągnięty na dekady. Po drugie, strategicznym surowcem Unii Europejskiej pozostaje węgiel koksujący i w tym aspekcie przemysł górniczy będzie się intensywnie rozwijał. Po trzecie, patrzymy na ten proces również z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego Polski, a to oznacza, że węgiel będzie dla nas ciągle ważny jako gwarant suwerenności energetycznej i stabilności. I w końcu po czwarte, nie możemy wykluczać, że za kilka, kilkanaście lat będziemy dysponować technologiami, które pozwolą na bardziej efektywną i ekologiczną eksploatację węgla. Rezygnując dziś z tych możliwości, pozbawilibyśmy się perspektyw na przyszłość. Krótko mówiąc, proces, o którym tu mowa, jest niezwykle skomplikowany i zamiast pochopnych decyzji wymaga rozważnej polityki. Wiem, że niektórym politykom niezwykle spieszy się, by wygasić śląskie kopalnie, ale to prosta droga do katastrofy całej śląskiej gospodarki. Prawo i Sprawiedliwość daje gwarancję, że do tego nie dopuści. 

- Co po węglu na Śląsku?
- Aż tak daleko nie jesteśmy w stanie wybiec myślami. Węgiel jeszcze przez znaczny czas będzie ważnym paliwem napędowym polskiej i śląskiej gospodarki. W dostępnej nam perspektywie czasowej nie myślimy tylko o tym, co będzie po węglu, ale jakie gałęzie przemysłu możemy rozwijać na Śląsku obok węgla. Już dziś wiadomo, że śląska gospodarka silna jest nie tylko węglem, produkcja sprzedana przemysłu jest kilkanaście razy wyższa niż sprzedaż węgla. Wystarczy przyjrzeć się portfolio Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która od lat należy do europejskiej czołówki. Przez 23 lata udało się jej pozyskać inwestycje warte ok. 36 mld zł, utworzyć blisko 80 tys. miejsc pracy! Mamy tutaj firmy z branż: metalowej, budowlanej, maszynowej, spożywczej, firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, ale i specjalistyczne firmy z sektora IT. Ta różnorodność dowodzi, że śląska gospodarka rozwija się dziś w sposób zrównoważony i nie jest uzależniona tylko od jednej dziedziny. Branżą, która wiedzie prym wśród inwestorów korzystających ze wsparcia KSSE, jest branża automotive. Choć to motor napędowy katowickiej strefy ekonomicznej, to wspominam o nim na końcu, by powiedzieć kilka słów o nowej inwestycji, która została dopięta zaledwie kilka-kilkanaście tygodni temu. Chodzi o koreańską firmę SK Innovation, wykładającą na budowę nowoczesnej fabryki w Dąbrowie Górniczej 1,4 mld zł. Zatrudnienie znajdzie w niej aż 300 osób, a inwestor zapowiada, że to początek ekspansji firmy na całą Europę. Dlaczego Koreańczycy wybrali województwo śląskie? Odpowiedź jest prosta. Widzą potencjał regionu i wiedzą, że tutaj znajdą kompetentnych i doświadczonych pracowników. Wchodzą na polski rynek z nowoczesną technologią, która będzie miała zastosowanie przy produkcji samochodów elektrycznych, bo mają świadomość, że Zagłębie i Śląsk są już gotowe na to, by uczestniczyć w projektach na poziomie Przemysłu 4.0. A przecież to zaledwie jedna ze ścieżek rozwojowych, które są dziś otwarte dla regionu. 

- Dotychczasowa rewitalizacja terenów poprzemysłowych, w tym pogórniczych, nie przyniosła oczekiwanych efektów. Co prawda sporo terenów zostało zagospodarowanych, ale jeszcze więcej czeka na inwestorów. Czy ma pan pomysł, plan na te miejsca?
- Efekty prac, których podjęliśmy się właściwie od momentu objęcia rządów w Polsce, przyjdą z czasem, choć już dziś jestem zadowolony z naszych dotychczasowych osiągnięć. Spójrzmy chociażby na „Program dla Śląska”, jeden z ważniejszych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. To program, który realizujemy zaledwie od dwóch lat, a już udało się zainwestować na Śląsku ponad 42 mld zł, a więc ponad 76 proc. z planowanych środków. Spośród 85 kluczowych przedsięwzięć ujętych w programie już ok. 50 jest w trakcie realizacji. Chciałbym jednak wyraźnie zaznaczyć - to dopiero początek. Proszę zauważyć, że w wielu miejscach musimy mierzyć się z zaniedbaniami, które sięgają dekad. Dopiero na tym tle można ocenić, jak wiele udało się zrobić i jak wiele wyzwań jeszcze przed nami. Tak też trzeba patrzeć na problem rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Z jednej strony potrzeba tutaj efektywnej współpracy między rządem i samorządem, jak chociażby w przypadku wieloletnich składowisk odpadów pofabrycznych. Tam, gdzie pojawiają się problemy przekraczające możliwości władz lokalnych, gotowi jesteśmy je wspierać. Z drugiej zaś strony musimy nieustannie przyciągać inwestorów, którzy skorzystają z niewątpliwego potencjału śląskiej gospodarki. Sądzę, że pewnym wzorcowym modelem rewitalizacji terenów pogórniczych jest to, co dzieje się dziś w Suszcu, gdzie firma JSW przywraca do życia byłą kopalnię Krupiński. Kosztem blisko 50 mln zł powstaje tam nowoczesny kompleks przemysłowy, w którym zatrudnienie znajdzie co najmniej 170 osób. Planowane inwestycje pozwolą nie tylko na uruchomienie fabryk remontujących sprzęt górniczy, ale stworzą miejsce dla rozwoju innowacyjnego przemysłu związanego z produkcją ogniw wodorowych, stosowanych w elektromobilności, czy włókien węglowych uzyskiwanych z produktów ubocznych procesu koksowniczego. Rząd Prawa i Sprawiedliwości dał wyraźny sygnał, że widzi w Śląsku przyszłość polskiej gospodarki i jestem przekonany, że to rozbudzi zaufanie inwestorów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Ogromną pomocą będzie tutaj Polska Strefa Inwestycji, narzędzie wsparcia dla przedsiębiorców, które zwiększy możliwości działania prorozwojowego nie tylko na terenie Śląska, ale po prostu w całym kraju. 

- Restrukturyzacja górnictwa przyniosła ogromne, negatywne skutki społeczne. Nie wszystkie samorządy radzą sobie z nimi. Czy takie miasta jak Bytom, Świętochłowice – mogą liczyć na pomoc, bo ta dotychczasowa nie zawsze była skuteczna…
- Tutaj każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Jeszcze raz wracam do niezwykle ważnego wątku współpracy na linii rząd i samorząd. To szczególnie istotne w kontekście Świętochłowic, których dzisiejsza sytuacja budżetowa jest na tyle dramatyczna, że niektórzy mówią nawet o widmie bankructwa krążącym nad miastem. To efekt skandalicznej niegospodarności poprzedniego prezydenta miasta, człowieka, którego dziś ze swoich szeregów wykluczyła nawet Platforma Obywatelska. Rząd jest otwarty na współpracę z każdym samorządem, ale najpierw musimy dostać sygnał, że samorząd ma plan dla swojej gminy czy swojego miasta. Jeśli taki plan się pojawia i jest obiecujący, to w tych miejscach, gdzie samorząd napotyka trudności przekraczające jego możliwości, rząd zawsze musi być gotowy, by go wspierać. Sygnały, jakie do mnie docierają ze Świętochłowic, każą patrzeć w przyszłość z umiarkowanym optymizmem i mam nadzieję, że uda nam się włączyć w projekty na rzecz rozwoju miasta.

Z inną sytuacją mamy do czynienia w Bytomiu. W ramach „Programu dla Śląska” udało się już zakończyć pilotaż rewitalizacji miasta. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przekazało miastu wsparcie finansowe, doradcze i szkoleniowe na wypracowanie Bytomskiego Modelu Dostępnego Mieszkalnictwa, modelu aktywizacji społeczności lokalnej, a także na przygotowanie do powołania specjalnej strefy rewitalizacji. Dzięki temu wsparciu udało się opracować koncepcję zagospodarowania terenów po byłym Zakładzie Naprawczym Zabytkowych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i przygotować pakiet edukacyjny dla szkół. Spodziewam się, że będzie to pozytywny impuls rozwojowy nie tylko dla samego Bytomia, ale dla licznych miast na Śląsku, które zechcą uczyć się na tym modelowym przykładzie.

Strona 1 z 2
1
2
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (7) pokaż wszystkie
 • Leszek 16 października 2019 10:14:46
  Profile Avatar

  Oczywiście okresy zmniejszenia CO2 w atmosferze to w historii Ziemi dokładnie pokrywające się okresy WYMIERANIA ŻYCIA ORGANICZNEGO NA ZIEMI NIEMAL DO ZERA !!!

 • Leszek 16 października 2019 09:30:31
  Profile Avatar

  To że zaczęliśmy eksploatować węgiel i węglowodory , zakładając że możemy to czysto spalać prawdopodobnie uratuje życie organiczne na Ziemi od niechybnej zagłady z braku CO2 i daje szansę na rozwój tego życia organicznego w tym podtrzymanie przy życiu większej liczby ludzi na Ziemi... Mamy 400 jednostek CO2 na milion w atmosferze a szkodliwe jest ewentualnie pow 6% -8% , z tym że w oceanach jest 50 razy więcej CO2 niż w atmosferze i spokojnie mogą wchłonąć każdą ilość ( a może właśnie wydzielają?) i mają za małe stężenie na powierzchni nastąpiła nierównowaga co musi prowadzić do wzmożonego wchłaniania, a zwiększenie stężenia dopiero umożliwia bujniejszy rozwój roślinności na lądach i w oceanach ze zwiększeniem opadów co zalesi przy odpowiedniej ilości CO2 i wody , pustynie.

 • Leszek 16 października 2019 09:28:18
  Profile Avatar

  Ziemia w swojej historii miała dużo wyższą temperaturę i wielokrotnie więcej CO2 w atmosferze niż dzisiaj, średnia z 500 mln lat jest 3 razy wyższa, a Ziemia w istocie stale stygnie, a okresy podwyższonego CO2 to ponad 95% z tych 500mln i są to okresy najbujniejszego rozwoju życia na Ziemi , tak roślin jak i zwierząt .W zasadzie ilość CO2 stale od milionów lat spada, uważam że związane to jest z akumulacją węgla w skałach węglanowych z których trudno mu jest wrócić do obiegu na powierzchni Ziemi Okresy podwyższonego CO2 i cieplejsze były zarówno w dalekiej przeszłości jak Sylur,Dewon ,Karbon i w Sylurze mieliśmy pomimo tego ogromne obszary zlodowaceń , jak i w niedawnej przeszłości 900r- 1400r gdy było w Europie prawie 10 stopni cieplej , czy w okresach interglacjalnych gdy w Polsce rosły Palmy Wszystkie wykresy wpływu działalności człowieka na klimat skrzętnie omijają wczesne średniowiecze gdy było dużo cieplej a nie było fabryk i okres obniżonej temperatury w XVII wieku , gdy pomimo działalności człowieka było prawie 10 stopni chłodniej w Europie i zamarzały rzeki i morza. Spadek pokrywy lodowej w Arktyce nie ma żadnego znaczenia nawet na poziom mórz, bo lód jak wiadomo pływa i czy jest stopiony, czy w stanie stałym poziom wody w oceanach pozostaje bez zmian , może za to świadczyć o zmianach prądów morskich i można tez oczekiwać że w innych miejscach kuli Ziemskiej może być z tego powodu chłodniej i w zasadzie wielu twierdzi ,że na Antarktydzie i okolicy mamy teraz chłodniej.. . W zasadzie nawet przyjmując że CO2 wywołuje efekt cieplarniany to w cieplarni nic tak nie pomaga roślinom i ich wzrostom obok światła jak zwiększone stężenie CO2 i faktycznie, gdy na Ziemi było go więcej, świat roślin i zwierząt powiększał się wielokrotnie.. Zatem powinniśmy się martwić jak zwiększyć stężenie CO2 na Ziemi, żeby wyżywić kolejne miliardy ludzi.. a że przy okazji będzie więcej padać i znikną pustynie to akurat zwiększy obszar nadający się do zamieszkania.

 • Leszek 11 października 2019 16:35:38
  Profile Avatar

  Przede wszystkim polskie elektrownie powinny kupować polski węgiel , a import węgla wzrósł o 100%!!!?? i to z Rosji w tych czterech latach to to dopiero zabija polskie górnictwo. Druga sprawa to elektrownie muszą być nowoczesne i spalać węgiel ekologicznie , wydobycie węgla nikomu nie przeszkadza tylko jego spalanie w Polsce.. , ale Niemcy spalają kilka razy tyle węgla co Polska... ?

 • ślęzak 11 października 2019 12:02:58
  Profile Avatar

  Wujek ruch Śląsk, ściany 25 minut od szybu, kilka lat dłużej życia kopalni. Teraz w Srk. Dziękujemy Ci Mateuszku.

 • Górnik 10 października 2019 17:37:22
  Profile Avatar

  Konfederacja i korwin mike na czele już dawno mówił by zlikwidować polskie górnictwo... tak więc to nie jest dobra alternatywa podczas wyporów

 • Ggg 10 października 2019 12:48:01
  Profile Avatar

  Krupinski wegiel koksowy rozjechane rejony doinwestowano duza wydajnosc sciany zazbrojone kazaliscie zlikwidowac . Tego wam nie moge darowac chyba konfederacja bardzej dba o kopalnie

 • GMGNY
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Wypadek śmiertelny w ruchu Marcel
10 sierpnia 2020
9208
Nie żyje pracownik ruchu Bobrek
11 sierpnia 2020
4950
250 górników straci pracę? Rozpoczęły się rozmowy
10 sierpnia 2020
4303
Ostre cięcie kosztów
8 sierpnia 2020
3426
Górnicza Solidarność nie chce opozycji w zespole ds. programu dla górnictwa
10 sierpnia 2020
3353
Kopalnia planuje zwolnienia grupowe. Zaczną się we wrześniu?
8 sierpnia 2020
3139
Górnicy wciąż w cenie
6 sierpnia 2020
2763
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu
Patronaty portalu