Górnictwo: Na początku lutego spotkanie przedstawicieli polskiego rządu z unijnymi komisarzami w sprawie umowy społecznej

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Minister przemysłu Marzena Czarnecka

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

5 lutego br. minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz minister aktywów państwowych Borys Budka spotkają się w Brukseli z komisarzami unijnymi. Rozmowy będą dotyczyły notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa.

O planowanym spotkaniu w środę (10 stycznia) na portalu X (dawniej Twitter) poinformowała minister przemysłu Marzena Czarnecka.

„Wspólnie z ministrem @bbudka spotkam się 5 lutego w Brukseli ws. notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa z komisarzami @EUinPL Margrethe Vestager i Maroš Šefčovič. Rozmowy odbędą się o 11.00 i 12.00. Termin wynika z harmonogramu prac KE. Notyfikacja umowy to priorytet dla MP” – czytamy w informacji opublikowanej na portalu X.

Przypomnijmy, że Margrethe Vestager jest wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. konkurencji, a Maroš Šefčovič wiceprzewodniczącym KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu oraz stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania.

Nowa minister przemysłu Marzena Czarnecka rozpoczynając urzędowanie zaznaczyła, że najpilniejszym zadaniem resortu będzie zatwierdzenie wniosku notyfikacyjnego dot. umowy społecznej ws. górnictwa. Początkowo przekazała informację, że chciałby się spotkać w tej sprawie z komisarzami unijnym jeszcze w styczniu, ale jak widać ten termin z powodów organizacyjnych uległ przesunięciu.

- Jak Państwo doskonale wiedzą, od dwóch lat takie postępowania toczą się przed Komisją Europejską i nie udało się moim poprzednikom dopiąć tego tematu. Mam nadzieję, że to się uda w najbliższym terminie. Ten najbliższy termin to jest połowa stycznia 2024 r. Wybieram się do Brukseli i mam nadzieje, że tam przeprocedujemy ten wniosek, który jest od dwóch lat, że tak powiem „w zamrażarce” – zapowiedziała pod koniec grudnia szefowa resortu przemysłu.

- Myślę, że powinniśmy zacząć od tego, żeby się spotkać z komisarzami europejskimi, ustalić dlaczego Komisja tego nie dokonała. Ten wniosek był aktualizowany w maju 2022 r. No i mam nadzieję, że to zostanie przeprocedowane – argumentowała Marzena Czarnecka.

Przypomnijmy, że podpisana w maju 2021 roku umowa społeczna dla górnictwa to dokument, który ma zapewnić stabilne funkcjonowanie kopalń i stopniowe odchodzenie pracujących w tych zakładach ludzi przez kolejne dwie dekady. Umowa określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla wydobywających węgiel energetyczny w perspektywie 2049 roku. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników i przewiduje budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych. Bez notyfikacji umowy przez Komisję Europejską dotacje budżetowe dla kopalń zostaną uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów. 

KGHM redukuje zasolenie wód odprowadzanych do Odry

Koncern KGHM Polska Miedź ograniczył ilość soli odprowadzanej w wodach kopalnianych do Odry i kontynuuje prace w tym zakresie. Prace nad budową instalacji odsalających są utrudnione przez zmiany poziomu mineralizacji wód - poinformował PAP rzecznik prasowy spółki Artur Newecki.

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.