Milion wniosków do ZUS w zaledwie 10 dni

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Dobre wiadomości dla dzieci w wieku szkolnym i ich rodziców. Ponad 1,1 mln wniosków o świadczenie w wysokości 300 zł z programu Dobry Start wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwsze wypłaty już ruszyły, trafiły one także do rodziców z województwa śląskiego.

 Od 1 do 10 lipca rodzice i opiekunowie złożyli 1,1 mln wniosków o świadczenie 300 plus w ramach programu Dobry Start, w tym z województwa śląskiego 139 tys. - Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w poprzednim roku wpłynęło do nas w całym programie ponad 3,3 mln wniosków to liczba 1,1 mln wniosków wysłanych przez rodziców w dziesięć dni oznacza, że 30 proc. wszystkich wniosków już u nas jest – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Pieniądze bez względu na dochód rodziców

Dodatek w wysokości 300 zł przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat. Rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody i sytuację zawodową – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętu oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.

- Wyprawka nie przysługuje na dzieci, które uczą się w zerówkach, nie dotyczy też studentów. Wiek 20 i 24 lat liczony jest rocznikowo. Oznacza to, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych są uprawnieni do świadczenia, jeśli skończyli 20 lat (lub 24 lata) przed rozpoczęciem roku szkolnego – tłumaczy rzeczniczka.

Rzeczniczka wskazuje, że od nowego roku szkolnego (2025/2026) obowiązuje w 300+ jedna zmiana, która dotyczy uchodźców z Ukrainy. Otrzymają oni świadczenie Dobry Start pod warunkiem, że dziecko uczy się w szkole należącej do polskiego systemu oświaty.

Im szybciej tym lepiej, pierwsze świadczenia już na kontach

Wnioski na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lipca do końca listopada. Kto jeszcze nie złożył wniosku o 300 plus warto by się pospieszył. Rodzice mogą to zrobić korzystając z aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia.

Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.

Pierwsze pieniądze, w sumie około 50 tys. zł, już trafiły do rodziców. Wśród tej grupy osób, która już otrzymała pieniądze na wyprawkę szkolną są też rodzice z województwa śląskiego.

- Składając wniosek elektroniczny o świadczenie z programu Dobry Start warto sprawdzić, czy poprawnie podaliśmy PESEL dziecka, nazwę i adres szkoły oraz aktualny numer konta. Pomyłki w danych powodują wydłużenie procedury otrzymania świadczenia – dodaje Beata Kopczyńska.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.