Magazyn PGG: o przyszłości węgla i pożegnaniu z papierem

fot: ARC

W listopadowym wydaniu Magazynu PGG można przeczytać m.in. o konferencji gospodarczej na Jasnej Górze, nowej ofercie PGG Family i książce dla dzieci na temat górnictwa

fot: ARC

Ukazał się listopadowy numer Magazynu PGG, a w nim jak zwykle sporo ciekawych materiałów informacyjnych z życia Polskiej Grupy Górniczej. Wśród nich o wystawie na Jasnej Górze, konferencji środowisk gospodarczych, przygotowaniach do COP24 i nowościach w PGG Family.

- 4 listopada w Częstochowie na Jasnej Górze odbyła się konferencja środowisk gospodarczych. Przyczynkiem do niej było przypomnienie wielkiej wystawy gospodarczej z 1909 r. W dyskusji na temat przyszłości polskiego sektora surowcowo-energetycznego wziął udział także prezes PGG Tomasz Rogala.

- W Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się gala, podczas której wiceminister kultury, generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin wręczyła decyzję o wpisie na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego osobom i instytucjom kultywującym zjawiska i tradycje. Wśród nich znalazła się górnicza barbórka.

- Magazyn PGG przypomina także historię Antosia Petrykiewicza, który w wieku 13 lat zginął broniąc ojczyzny i jest najmłodszym kawalerem Orderu Virtuti Militari.

- PGG wydało książkę dla dzieci pt. „Barbórka Tosi”, którą napisała Joanna Bulek, na co dzień pracująca w zakładzie przeróbczym kopalni „Piast-Ziemowit”. Autorką ilustracji jest Aleksandra Kuźmicka. Książka opowiada o trudnej i niebezpiecznej pracy w kopalni. Wraz z małą Tosią dowiadujemy się jak wygląda codzienna praca górników na dole: do czego służy obudowa zmechanizowana, kombajn ścianowy, czym jest „niesforny” metan czy błotnisty spąg.

- Konferencja programowa Społeczny PRE_COP24 odbyła się na początku października w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wśród uczestników spotkania byli Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii i Tomasz Rogala, prezes PGG, a także przedstawiciele związków zawodowych, organizacji branżowych i  polskich firm związanych z  górnictwem i  energetyką. Inicjatorką konferencji była Jadwiga Wiśniewska, europosłanka. Magazyn PGG relacjonuje to wydarzenie.

- PGG żegna się z papierem, a konkretnie z pisemną formą składanych ofert przetargowych. Biorący udział w przetargach będą to robić w formie elektronicznej.

- 6 października br. minęły cztery lata od katastrofy górniczej, która miała miejsce w KWK „Mysłowice-Wesoła”. W wyniku wybuchu metanu w ścianie wydobywczej 560 na poziomie 665 m życie straciło 5 pracowników, a  30 zostało poszkodowanych. Magazyn PGG przypomina te wydarzenia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.