Kultura: rocznica wydarzeń na kopalni Wujek

1499951401 4195

fot: UM Świętochłowice, Beata Szenowska

Świętochłowickie Muzeum Powstań Śląskich tym razem proponuje wycieczkę dla seniorów

fot: UM Świętochłowice, Beata Szenowska

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach pamięta o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. 13 grudnia zaprasza  o 17. na projekcję filmów: Solidarni z Solidarnością i Samarytanie oraz spotkanie z ich autorem, reżyserem i dziennikarzem Adamem Turulą.

Do 20 grudnia w świętochłowickim muzeum można też obejrzeć wystawy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach we współpracy ze Społecznym Komitetem Pamięci Górników KWK „Wujek" Poległych 16 grudnia 1981 roku: Kopalnia strajkuje… Strajk i pacyfikacja Kopalni Wujek 13-16 grudnia 1981 roku oraz Wczoraj i dziś. 

Ekspozycja jest pierwszą tego rodzaju wystawą plenerową poświęconą tragedii, jaka miała miejsce 16 grudnia 1981 r. w katowickiej kopalni Wujek. Wystawa składa się z 24 plansz, na których zaprezentowano wiele niepublikowanych wcześniej  zdjęć.

Historia opowiedziana przez twórców wystawy zaczyna się planszą o kryzysie, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80. ub. wieku. Następnie opisano powstanie związków zawodowych, tzw. karnawał Solidarności, wprowadzenie stanu wojennego, odblokowywanie zakładów pracy strajkujących na terenie województwa katowickiego, pacyfikację kopalni Wujek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

2 IMG 5280

Kopalnia i wielki sport? Finał 83. Tour de Pologne w cieniu szybu Daniłowicza!

Kopalnia Soli Wieliczka stała się w weekend areną wielkiego święta światowego kolarstwa. Finałowy etap Tour de Pologne przyciągnął tysiące kibiców, którzy wypełnili okolice szybu Daniłowicza, tworząc wyjątkową atmosferę jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce. Decydująca o losach klasyfikacji generalnej jazda indywidualna na czas dostarczyła ogromnych emocji. 

Co ma wspólnego dąbrowska Huta Bankowa z nowojorską Statuą Wolności?

Huta Bankowa to jeden z najważniejszych zakładów przemysłowych w dziejach Dąbrowy Górniczej. Jej historia rozpoczęła się w pierwszej połowie XIX wieku, a produkowane w niej wyroby przez dziesięciolecia trafiały do kolei, przemysłu ciężkiego, a nawet zakładów zbrojeniowych.

Śladami czarnego złota. Spacery po górniczych dzielnicach

W najbliższych dniach będzie można odkryć historię Rybnika, a dokładnie jego górniczych dzielnic - Chwałowice i Rymer.

Cypelek na dąbrowskiej Pogorii przejdzie rewitalizację

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przed końcem tego roku „Cypelek” przy Pogorii III nabierze nowego kształtu i będzie mógł służyć mieszkańcom w odświeżonej odsłonie.