Kultura: przegląd śląskich filmów

1502369453 14416

fot: UM Świętochłowice, Beata Szenowska

Filmy będzie można obejrzeć także na terenie byłej kopalni Polska, w cieniu odrestaurowanych wież

fot: UM Świętochłowice, Beata Szenowska

Zapraszamy na przegląd filmów, do których zdjęcia były realizowane w Świętochłowicach, także na terenach związanych z górnictwem. Projekcje będą się odbywać w Muzeum Powstań Śląskich oraz obiektach Centrum Kultury Śląskiej na Zgodzie, w Lipinach i na Wieżach KWK Polska. Wejściówki można odbierać w miejscach projekcji od 16 sierpnia. Wstęp jest bezpłatny.

3 września, niedziela, godz. 17 - „Sól ziemi czarnej” z udziałem reżysera Kazimierza Kutza i aktorów O. Łukaszewicza, B. Krawczyka, Muzeum Powstań Śląskich

4 września, poniedziałek, godz. 17 - „Perła w koronie” z udziałem scenarzystki Barbary Ptak

5 września, wtorek, godz. 12 - „Rodzina Kanderów”, Wieże KWK Polska

5 września, wtorek, godz. 18 - „Pogrzebiny”, Muzeum Powstań Śląskich

7 września, czwartek, godz. 18 - „Z odzysku”, Centrum Kultury Śląskiej Zgoda

7 września, czwartek, godz. 12.00 - „Tu wódka jest Bogiem”, Wieże KWK Polska

8 września, piątek, godz. 18 - „Doktor Judym”, Centrum Kultury Śląskiej Zgoda

9 września, sobota, godz. 18. - „Skazany na Bluesa”, Centrum Kultury Śląskiej Zgoda

9 września, sobota, godz. 15- „Grzeszny żywot Franciszka Buły”, Muzeum Powstań Śląskich

10 września, niedziela, godz.17.30 - „Boże Ciało”, Centrum Kultury Śląskiej Lipiny

11 września, poniedziałek, godz. 18 - „Jestem”, Centrum Kultury Śląskiej Lipiny

12 września, wtorek, godz. 18 - „Czeka na nas świat”, Centrum Kultury Śląskiej Lipiny

12 września, wtorek, godz. 18 - „Do góry nogami”, Muzeum Powstań Śląskich

13 września, środa, godz. 18 - „Ewa”, Muzeum Powstań Śląskich

14 września, czwartek, godz.18 - „Kiedyś będziemy szczęśliwi”, Centrum Kultury Śląskiej Lipiny

15 września, piątek, godz. 18 - „Koniec wakacji”, Centrum Kultury Śląskiej Lipiny

16 września, sobota, godz. 18 - „Gwiazdy”, Centrum Kultury Śląskiej Zgoda, z udziałem J. Kidawy-Błońskiego, M. Kościukiewicza, R. Talarczyka, J. Banasia

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bukowina Tatrzańska – Tatry bez zgiełku i alternatywa dla Zakopanego

Letni wyjazd w Tatry kojarzy się zazwyczaj z dwiema rzeczami: pięknymi widokami i tłumami na szlakach oraz Krupówkach. Jeśli zależy Ci na tym pierwszym, a chcesz uniknąć drugiego, warto zatrzymać się w Bukowinie Tatrzańskiej. Ta miejscowość od lat pozostaje jednym z najlepszych punktów na mapie Podhala dla tych, którzy szukają spokoju, ale nie chcą rezygnować z bliskości gór.

Guido dzien

O bezpieczeństwie w pokopalnianej przestrzeni

W wakacyjny czwartek, 16 lipca, w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbędzie się Dzień Bezpieczeństwa.

Zaręczyny, ślub i wesele w kopalni soli lub węgla? Owszem i to zupełnie legalnie

Pamiętacie zaręczyny posła PiS Michała Moskala w kopalni Bogdanka? Doszło do nich 30 grudnia 2022 roku. Wywołały olbrzymie kontrowersje. Padały pytania o ewentualne naruszenie zasad bezpieczeństwa. Tymczasem pod ziemią można nie tylko się zaręczyć w sposób zupełnie legalny, ale też wziąć ślub, a nawet urządzić wesele. Są cztery takie miejsca w kraju, dodatkowo uroczystość można urządzić w naziemnych pomieszczeniach kopalnianych.

Ocalić język hutników. Śląski projekt w finale ogólnopolskiego plebiscytu

Projekt „Hutniczo mowa we modych gowach. Na ratunek znikającemu socjolektowi hutniczemu”, realizowany przez Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, został nominowany w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku 2025” w kategorii Edukacja. Internauci decydują o wygranej, a głosować można do 10 sierpnia 2026 r.