Kraj: obchody 38. rocznicy Porozumień Sierpniowych

fot: Krystian Krawczyk

Tablica upamiętniająca jednego z sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego Tadeusza Jedynaka jest już gotowa

fot: Krystian Krawczyk

W Gdańsku odbywają się uroczystości związane z 38. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Ich organizatorem jest Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniu weźmie udział między innymi prezydent Andrzej Duda.

Centralne uroczystości rozpoczną się o 13. od posiedzenia zarządu gdańskiej „Solidarności” w historycznej Sali BHP. Zostaną tam wręczone odznaczenia i stypendia. Z kolei o godzinie 15. pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej związkowcy, a także prezydent RP Andrzej Duda złożą kwiaty. Następnie przejdą do Bazyliki Świętej Brygidy, gdzie wezmą udział w uroczystej mszy świętej, którą odprawi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Tegoroczne obchody zakończy wieczorny koncert „Koniec lata z Solidarnością” przed salą BHP.

Rano pod historycznym pomnikiem w Gdańsku kwiaty złożyli uczestnicy strajku w Stoczni Gdańskiej - Jerzy Borowczak, Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, Bogdan Lis, Józef Przybylski oraz Lech Wałęsa.

3 września w Jastrzębiu-Zdroju odbędą się obchody 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 30. rocznicy górniczych strajków w 1988 r.

W programie:

9.30 – Uroczysta msza św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1A.

11.15 – Uroczystość posadzenia Dębu Wolności przy kościele.

11.45 – Obchody pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, plac przy kopalni Zofiówka (d. Manifest Lipcowy). W ich trakcie nastąpi nadanie placowi przed kopalnią Zofiówka imienia Tadeusza Jedynaka, sygnatariusza Porozumienia Jastrzębskiego oraz odsłonięcie poświęconej mu tablicy Tadeuszowi Jedynakowi.

15.00 – Seminarium naukowe poświęcone strajkom górniczym w 1988 r. (sala nr 33 budynku szkoleniowego kopalni Zofiówka, ul. Rybnicka 6).

Podpisanie czterech Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej zakończyło strajki w całym kraju. Pozwoliło na zarejestrowanie NSZZ „Solidarność”, uwolnienie więźniów politycznych, postawienie pomnika ofiar grudnia 1970 r., podwyżki pensji i reformy gospodarcze.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.