Koronawirus: Już 30 tys. przedsiębiorców ze Śląskiego dostało postojowe

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

ZUS organizuje dyżur telefoniczny dla przedsiębiorców

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju wypłacono już niemal 238 tys. świadczeń postojowych na kwotę przekraczającą 477,7 mln złotych. W województwie śląskim pieniądze trafiły do prawie 30 tys. osób. Na konta mieszkańców Śląska wpłynęło ponad 60,3 mln zł.

Beata Kopczyńska, rzecznik śląskiego ZUS, informuje, że pierwsze wsparcie przedsiębiorcy otrzymali 15 kwietnia. Następne świadczenia sukcesywnie wypłacane były w kolejnych terminach. W sumie oddziały ZUS na Śląsku zrealizowały osiem takich transz. Ostatnia wypłata miała miejsce 6 maja. Wkrótce pojawią się następne. Świadczenia, oprócz biznesmenów, otrzymały również osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych.

W Oddziale ZUS w Rybniku, który swoim zasięgiem obejmuje m.in. Tychy, Pszczynę, Mikołów, Żory, Jastrzębie Zdrój, Wodzisław Śląski i Racibórz świadczenia postojowe wypłacono w wysokości 12 mln 138 tys. zł dla 5971 mieszkańców regionu. To najwięcej w całym województwie.

W pozostałych oddziałach liczba osób, które otrzymały świadczenia oraz suma świadczeń wygląda następująco: w Bielsku-Białej - 5796 osób na kwotę 11,7 mln zł, w Chorzowie - 4342 osoby na kwotę 8,7 mln zł, w Częstochowie - 3732 osoby na kwotę 7,5 mln zł, w Sosnowcu - 5857 osób na kwotę 12 mln zł, w Zabrzu - 4196 osób na kwotę 8.4 mln zł.

- Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób czeka na wypłatę postojowego. W związku z bardzo dużą liczbą wniosków, które do nas wpływają nie jesteśmy w stanie realizować wszystkich jednocześnie, dlatego wypłaty odbywają się systematycznie - tłumaczy Beata Kopczyńska.

Najszybciej obsługiwane są te wnioski, które wpłynęły do ZUS elektronicznie, poprzez Platformę Usług Elektronicznych. Jeśli wniosek wpłynął pocztą lub został złożony w bezpiecznej strefie do skrzynki, wówczas poddawany był kwarantannie, co wydłuża czas jego realizacji i obsługi.

- Niestety wiele wniosków złożonych przez naszych klientów zawiera błędy. W takich sytuacjach pracownicy ZUS kontaktują się z wnioskującym w celu ich usunięcia, jednak to sprawia, że procedura załatwienia wniosku wydłuża się - mówi rzeczniczka.

Zgodnie z przepisami wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został ogłoszony stan epidemii. O kolejne świadczenie klient będzie mógł się ubiegać ponownie nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu, w którym nastąpiła wypłata świadczenia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.