Koronawirus: Dzisiaj na konta przedsiębiorców wpłynęła kolejna transza postojowego

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Kolejne osoby otrzymały dzisiaj na konta bankowe świadczenie postojowe. Około 1,2 mld zł trafiło już na konta samozatrudnionych i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych z tytułu świadczenia postojowego. Środki przekazano na konta około 600 tys. osób w całym kraju. W województwie śląskim takim wsparciem objęto już ponad 72 tys. osób na kwotę 144 mln zł.

Większość wypłaconych środków w ramach świadczenia postojowego trafiła do osób prowadzących działalność gospodarczą. Pieniądze przelano też osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych. ZUS wypłaca już postojowe dla osób, które wystąpiły o świadczenie kolejny raz.

- Wykonujemy gigantyczną pracę, przyjęliśmy ponad 2,6 mln wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. To są czynności wykonywane w nadzwyczajnym trybie. W trzy tygodnie musieliśmy przygotować systemy informatyczne i przemodelować organizację. Przez ostatnie dni Zakład pracuje dniami i nocami, żeby jeszcze bardziej przyspieszyć wypłatę tych świadczeń – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Świadczenia postojowe są wypłacane od 15 kwietnia. W każdym kolejnym tygodniu pojawia się kilka transz wypłat. W sumie oddziały ZUS w województwie śląskim (tj. oddział ZUS w Bielsku-Białej, w Chorzowie, Częstochowie, Rybniku, Sosnowcu i Zabrzu) zrealizowały ich aż dwanaście. Ostatnia wypłata miała miejsce 15 maja i trafiła do ponad 34 tys. mieszkańców województwa. Kwota dzisiejszej (15 maja) wypłaty przekroczyła 67 mln zł.

- Wnioski w ramach świadczeń postojowych cały czas spływają. Zachęcamy do przesyłania ich za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. To najszybszy kanał wpływu, jak i obsługi wniosku. Taki sposób komunikacji pozwala uniknąć niektórych błędów, które pojawiają się w papierowo złożonych formularzach. Na szybkim załatwieniu wniosku zależy zarówno klientom, jak i nam. Wiemy, że czekają na to wsparcie, dlatego traktujemy te sprawy priorytetowo - mówi Beata Kopczyńska, rzecznik ZUS województwa śląskiego.

Zgodnie z przepisami wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Świadczenie można otrzymać maksymalnie trzy razy. Kolejna wypłata postojowego nastąpi nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty wcześniej przyznanego świadczenia postojowego.

Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z postojowego, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS. Na stronie www.zus.pl są też już nowe, zaktualizowane wnioski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.