Komunikacja: Katowice-Sosnowiec po nowych torach

fot: Andrzej Bęben/ARC

Linię obsługuje kilka nowoczesnych tramwajów z PESA Bydgoszcz SA

fot: Andrzej Bęben/ARC

Częściowo zmodernizowaną linię tramwajową nr 15 z Katowic do Sosnowca otwarto w piątek (30 października). W ramach prac m.in.. rozbudowano do dwóch torów jednotorowy odcinek połączenia. To element wartego ponad 850 mln zł unijnego projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej w kilku miastach regionu.

Projekt obejmuje łącznie (wraz z dokonanym w trakcie realizacji rozszerzeniem) modernizację ponad 60 km torowisk, zakup 42 nowych tramwajów i modernizację 75 starych wozów. Koordynuje go należąca do miast regionu spółka Tramwaje Śląskie.

Jedno z większych przedsięwzięć unijnego projektu przewidywało m.in. budowę drugiego toru na jedynym tramwajowym połączeniu Katowic z Sosnowcem, które obsługuje linia nr 15. W związku z modernizacją linia nie jeździła przez ponad pół roku.

Połączenie to prowadzi od katowickiego Placu Wolności, przez Rynek, ul. Warszawską, 1 Maja, Obrońców Westerplatte, Wiosny Ludów i Sosnowiecką, a potem - już w Sosnowcu - ul. Sobieskiego i Piłsudskiego, przez centrum Sosnowca i ul. 3 Maja, do pętli na osiedlu Zagórze.

Większość tej linii już wcześniej była dwutorowa, jednak na ok. 1,5-kilometrowym odcinku między oboma miastami tor był tylko jeden. W ostatnich miesiącach m.in. zlikwidowano to "wąskie gardło".

W piątek oficjalnie otwarto trasę (obsługiwaną m.in. kupionymi w ramach unijnego projektu nowymi tramwajami) po zakończeniu modernizacji i rozbudowy torowisk właśnie w tym rejonie.

Spółki z grupy Skanska prowadziły prace w ramach wartej łącznie 33,2 mln zł netto umowy na trzy odcinki linii nr 15 - w granicach Katowic na ul. Sosnowieckiej, w Sosnowcu na ul. Sobieskiego i przy połączeniu ul. Sobieskiego i Piłsudskiego, a także na innym krótkim odcinku torów w Sosnowcu, przy ul. Małachowskiego (od Ronda im. Gierka do ul. Mościckiego).

Jak podała Skanska, wznowienie ruchu tramwajowego nie kończy wszystkich robót związanych z tzw. infrastrukturą towarzyszącą, dlatego modernizowane ulice pozostaną nadal nieprzejezdne dla samochodów.

Dotąd na innych odcinkach torów, którymi jeździ linia nr 15, w ramach unijnego projektu m.in. firma ZUE SA wyremontowała (za 26,3 mln zł netto) torowisko wzdłuż ul. 3 Maja w Sosnowcu. Z kolei tory w ul. Obrońców Westerplatte w katowickiej dzielnicy Szopienice wyremontowała (za 6,9 mln zł) firma Tor-Krak.

Zgodnie z założeniami modernizacja infrastruktury tramwajowej na kilku kluczowych odcinkach "piętnastki" powinna prowadzić do skrócenia czasu jazdy. Przed remontem przejazd linią nr 15 z katowickiego Rynku przed sosnowiecki dworzec kolejowy trwał zgodnie z rozkładem 33-34 minuty. Natomiast przejazd podobną trasą przyspieszonym autobusem (z katowickiej ul. Skargi przed sosnowiecki dworzec) to zgodnie z rozkładem ok. 20 minut.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.