Kolorz o decyzji w sprawie zatrzymania kopalń - irracjonalna

fot: Maciej Dorosiński

- Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że kasa kasą, ale funkcjonowanie całego sektora górniczego to jest rzecz w tej chwili chyba najważniejsza - powiedział lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz

fot: Maciej Dorosiński

- To co wygłosił pan wicepremier, przepraszam za wyrażenie, ale jest totalnie irracjonalne. Każdy, kto choć był na wycieczce pod ziemią, doskonale zdaje sobie sprawę, że zatrzymanie kopalń na trzy tygodnie, doprowadzi do samoczynnej likwidacji tych zakładów– skomentował decyzję o zatrzymaniu wydobycia w 12 kopalniach Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności. 

Decyzję o wstrzymaniu pracy 10 kopalń Polskiej Grupy Górniczej i 2 kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej w poniedziałek rano, 8 czerwca, ogłosił wicepremier Jacek Sasin. Kilka godzin później szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz i przewodniczący związku w Polskiej Grupie Górniczej Bogusław Hutek skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym domagają się wycofania się z tej decyzji.

- Warunki górniczo-geologiczne na każdej kopalni, która ma zostać zatrzymana, są niezwykle trudne, więc albo doszłoby do zawalenia, albo zapalenia wyrobisk. Utrzymywanie minimalnego zatrudnienia - tak jak to jest przewidywane - mogłoby spowodować naprawdę katastrofalne skutki dla górników, którzy tam pracują. My nie chcemy żadnego 100 proc. postojowego i posłania górników na trzy tygodnie na urlopy, bo całej Polsce przypominam, że to nie jest kwarantanna. To ma być 100-proc. płatne postojowe, notabene, nie zagwarantowane przez żadne prawo, bo nic nie przewiduje, żeby jakikolwiek zakład mógł mieć postojówkę wartą 100 proc. Chcemy najzwyczajniej w świecie najnormalniej pracować, rozumiejąc tę sytuację epidemiologiczną. Owszem na początku było trudno, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem w górnictwie, ale te ostanie tygodnie - szczególnie w Polskiej Grupie Górniczej - pokazały, że to siedlisko pandemii w zasadzie zostało uchwycone - powiedział Kolorz.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności zaznaczył również, że żądanie objęcia nadzorem przez premiera Morawieckiego wynika z oceny pracy wicepremiera Sasina.

Wg związkowca wątpliwości w samych górników budzi także wysokość postojowego.

- Jeśli miałoby się tak stać, że znakomita część górników idzie na postojowe płatne 100 proc., to pojawia się pytanie, kto będzie chciał pracować również za normalną dniówkę. Ludzie, którzy muszą pracować na kopalni, to jest grupa ok. 300 osób, która musi utrzymać wentylację, odwadnianie, szyby. Już w tej chwili spotykamy się z głosami – to jedni będą leżeć bykiem i dostaną te same pieniądze, a my będziemy pracować i dostaniemy tyle sami - argumentował Kolorz.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.