Kolejny krok w sprawie ożywienia pokopalnianych terenów

fot: Maciej Dorosiński

Tereny po kopalni Pokój zlokalizowane są strategicznie w centrum miasta, pomiędzy dzielnicami Nowy Bytom i Wirek

fot: Maciej Dorosiński

Miasto przystąpiło do sporządzenia planu ogólnego Rudy Śląskiej oraz miejscowego planu rewitalizacji terenu po byłej kopalni Pokój. Chodzi o 65 hektarów należące do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Dokumenty te będą podstawą do opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Jak poinformowali przedstawiciele SRK, głównym założeniem jest powstanie nowych mieszkań oraz punktów usługowych. Zdaniem władz miasta ma to być miejsce dobre do życia, pracy i wypoczynku, a wszystko z poszanowaniem poprzemysłowego dziedzictwa. W czerwcu SRK podpisało z gminą list intencyjne w tej sprawie.

- Uwalniamy kolejne nasze tereny na rzecz lokalnych społeczności. Jak widać wszystko idzie dość szybko i pod wspólnym mianownikiem: przyspieszenia dla rozwoju w duchu sprawiedliwej transformacji regionu. Cieszę się, bo ten ruch dynamizuje wspólne z Rudą Śląską działania. Pokazuje też, że SRK wykorzystuje swój wielki potencjał na inicjowanie korzystnych dla regionu i ludzi procesów - mówił wówczas Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

„Zagospodarujemy wspólnie z miastem około 65 hektarów należących do SRK, czyli obszar porównywalny do prawie 93 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Ważnym aspektem współdziałania miasta i spółki będzie pozyskanie zewnętrznych środków finansowych na realizację tych zamierzeń. To kolejny duży ruch Spółki Restrukturyzacji Kopalń w kierunki racjonalnego zagospodarowania terenów pokopalnianych” – wskazują przedstawiciele SRK.

Korzystająca z budżetowych dotacji SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. Od 2015 r. do SRK trafiły m.in. następujące kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, ruch Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła. SRK zatrudnia ok. 2,5 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Został górnikiem na jeden dzień. Wyjątkowa szychta w kopalni

Projekt „Zostań górnikiem na jeden dzień", w ramach wsparcia WOŚP, zrealizowany został w Kopalni Soli Wieliczka. Paweł z Warszawy zjechał 170 metrów pod ziemię i odbył prawdziwą górniczą szychtę.

Hossa na warszawskim parkiecie przyciąga inwestorów

Hossa na warszawskiej giełdzie sprzyja zainteresowaniu inwestowaniem, co widać w rosnącej liczbie rachunków maklerskich - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekspertów Osobiste Konta Inwestycyjne, które zaczną działać od 1 stycznia 2027 r., pojawią się w korzystnym dla rynku momencie.

Air Arabia uruchomi w grudniu bezpośrednie loty z Katowic do Szardży

Air Arabia od 17 grudnia uruchomi bezpośrednie połączenie między Katowice Airport a Szardżą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rejsy będą odbywać się cztery razy w tygodniu.

Wielkie mycie tunelu pod rondem w Katowicach. Ściany odzyskują pierwotną biel

Ponad 3 tys. metrów bieżących ścian tunelu pod rondem w Katowicach zostanie dokładnie wyczyszczonych. To największe prace utrzymaniowe w obiekcie od ponad 20 lat. Choć roboty nadal trwają, efekty są już widoczne — szare dotąd ściany odzyskują swoją pierwotną biel.