KGHM: apetyt na dalsze akwizycje

fot: Jarosław Galusek/ARC

Marzy mi się, żeby urządzenie urabiające samo określało, w które miejsce ma się wgryźć. Chodzi o piątą generację sieci neuronowych. Nad takimi rozwiązaniami naprawdę dziś pracujemy - tłumaczy Herbert Wirth

fot: Jarosław Galusek/ARC

KGHM podtrzymuje chęć dalszych akwizycji, tak aby dojść do poziomu produkcji co najmniej 700 tys. ton miedzi do 2018 roku - poinformował na konferencji prasowej prezes Herbert Wirth. Z jego słów wynika, że KGHM prowadzi obecnie rozmowy z dwoma podmiotami.

- Aby zrealizować te 700 tys. ton do 2018 roku musimy dokonać jeszcze co najmniej jednego przejęcia - powiedział na konferencji prasowej Wirth.

- KGHM takich projektów jak Quadra miał trochę, a teraz dwa podmioty stoją w drzwiach i pukają (...), ale przez te 2-3 lata powinniśmy się skoncentrować na budowie wartości KGHM International, ale jeśli pojawi się taka możliwość - to czemu nie - powiedział dziennikarzom Wirth po konferencji.

Pytany z jakiej części świata lub z jakiego kraju są te podmioty odpowiedział: "w kraju bezpiecznym".

Prezes KGHM nie wykluczył też, że przy kolejnych akwizycjach spółka mogłaby posiłkować się długiem.

- KGHM sfinansował zakup Quadry z własnych zasobów finansowych (...) i te zasoby finansowe minus zakup Quadry minus dywidenda, to już niewiele tego zostaje, dlatego jeśli pojawi się coś takiego, żeby było warto (kupić - przyp. red), to dlaczego nie - powiedział dziennikarzom Wirth.

- Na razie rozmowy z bankami są na zasadzie "białego zwiadu" na jakich zasadach gotowi są nam dać kredyt i na jakich warunkach. Otrzymaliśmy od nich odpowiedzi i na razie to tyle, po prostu wiemy na czym stoimy, ale jeśli będziemy mieli potrzeby kapitałowe to się do nich zwrócimy - dodał.

W poniedziałek KGHM zamknął transakcję przejęcia kanadyjskiej Quadry FNX za 2,9 mld CAD (ok. 9,1 mld zł) i zmienił nazwę tej kanadyjskiej spółki na KGHM International. Quadra zostanie wycofana z obrotu na rynku regulowanym, ale w dwóch-trzech lat KGHM International może zostać przygotowany do wejścia na giełdę w Toronto.

Produkcja miedzi z obecnych aktywów KGHM ma wzrosnąć do 2018 roku o ok. 25 proc. do 635 tys. ton (448 tys. ton to obecne aktywa KGHM Polska Miedź i Afton Ajax, a ok. 187 tys. ton to kopalnie KGHM International) z ok. 509 tys. ton obecnie (ok. 410 tys. ton to KGHM Polska Miedź, a ok. 100 tys. ton to kopalnie KGHM International).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Emigranci za chlebem. Niezwykłe losy polskich górników we francuskich kopalniach

Trudno dzisiaj oszacować, ilu Ślązaków i Zagłębiaków wyjechało przed drugą wojną światową do pracy we Francji. Ich ciekawe historie warte są zachowania.

Czy osoby, które odchodzą z górnictwa znajdą pracę? Ekspert: Jestem optymistą

Czy i w jakich branżach mogą znaleźć zatrudnienie osoby, które w najbliższych latach odejdą z górnictwa? Czy grożą nam społeczne problemy, które wywołała transformacja końca lat 90.? O tym w rozmowie z netTG.pl mówił prof. Robert Krzysztofik, geograf społeczno-ekonomiczny z Uniwersytetu Śląskiego.

Polska z jedną z najniższych długości życia zawodowego w UE

W 2025 r. osoba, która ukończyła w Polsce 15. rok życia, będzie obecna na rynku pracy przez 36 lat - wynika z danych przytoczonych przez Polski Instytut Ekonomiczny. To 7. najniższa długość życia zawodowego w Unii Europejskiej.

Prześwietlają węgiel dla JSW i łapią trucicieli. Czym zajmuje się to niezwykłe laboratorium?

Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze to jedno z największych specjalistycznych laboratoriów badawczych w Polsce. Funkcjonuje już od prawie 28 lat. Jego pracownicy każdego dnia obecni są w kopalniach, koksowniach, a często również w zakładach energetycznych. Wykonują pomiary środowiska pracy górników, zagrożeń naturalnych, opróbowania wysyłek węgla handlowego do odbiorców czy też badania próbek technologicznych wspomagających produkcję węgla i koksu.