Katowice: kopalnia Ferdynand w Muzeum Śląskim

fot: Maciej Dorosiński

Sztandarowym przykładem działań rewitalizacyjnych jest teren po kopalni Katowic, na którym powstała tzw. Strefę Kultury

fot: Maciej Dorosiński

Performatywny Magazyn to nowy projekt Muzeum Śląskiego. W jego ramach powstanie instalacja związana z kopalnią Ferdynand (później Katowice) pt. Pozdrowienia z Katowic. Autorki w swojej artystycznej wizji nawiązują do pocztówek z końca XIX i początku XX stulecia oraz panoramy Katowic z czasów rozkwitu miasta przemysłowego.

W pierwszej odsłonie instalacji przygotowanej w dawnym magazynie odzieżowym od 14 lipca do 17 września będzie można się przyjrzeć związkom przeszłości i teraźniejszości w projekcie Aleksandry Czupkiewicz i Marii Wawer. Integralną częścią instalacji jest wideo-art Jakuba Lecha. Zrewitalizowane obiekty z ery przemysłowej zostały ukazane podczas wydobycia surowców, w minionej rzeczywistości.

Instalacji towarzyszyć będą warsztaty dla rodzin z dziećmi rozwijające kreatywność.

Performatywny Magazyn: Pozdrowienia z Katowic

Otwarcie instalacji: 14 lipca 2017, godz. 18:00

Miejsce: Muzeum Śląskie, Katowice

Budynek Centrum Scenografii Polskiej

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cypelek na dąbrowskiej Pogorii przejdzie rewitalizację

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przed końcem tego roku „Cypelek” przy Pogorii III nabierze nowego kształtu i będzie mógł służyć mieszkańcom w odświeżonej odsłonie.

Jest już Rada Interesariuszy dla wpisu Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza na listę UNESCO

Podczas inauguracyjnego posiedzenia, które odbyło się w Sztolni Królowa Luiza, oficjalnie powołano Radę Interesariuszy – grono przedstawicieli różnych środowisk, którzy będą uczestniczyć w procesie przygotowania nominacji „Historycznego kompleksu wydobycia węgla kamiennego w Zabrzu (XVIII–XX wiek)” do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak Konopnicka odwiedziła hutę, a Żeromski dąbrowskich górników

Przemysłowa Dabrowa Górnicza kryje wiele literackich tajemnic. W mieście, gdzie przed 100 laty dominowało hutnictwo i górnictwo regularnie bywali literaci, muzycy czy politycy.

Gliwiczanie zamieniają plastik w monumentalną sztukę

Specjalistyczne maszyny, prasa termiczna, drukarki 3D i setki plastikowych nakrętek oraz butelki PET przynoszone bezpośrednio przez mieszkańców. Przez dwa intensywne lipcowe weekendy Centrum Edukacji Ekologicznej Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Gliwicach zamieniło się w unikalne, upcyklingowe „laboratorium” produkcyjne. Pod okiem artystki wizualnej Matyldy Sałajewskiej Gliwiczanie testowali granice tworzyw sztucznych z odzysku, tworząc elementy pod wielkoformatową instalację kinetyczną.