Katowice: kolędowanie z PGG przy największej szopce w Europie

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Szopka bożonarodzeniowa w panewnickiej bazylice to największa w Europie szopka ołtarzowa zbudowana wewnątrz świątyni

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

+14 Zobacz galerię

Galeria
(17 zdjęć)

Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach wypełniła się niemal po brzegi w czwartkowy wieczór, 31 stycznia.

Polska Grupa Górnicza oraz Klasztor O.O. Franciszkanów w Panewnikach zorganizowały tam Górnicze Kolędowanie przy Szopce Bożonarodzeniowej. W uroczystości wzięli udział m.in. członkowie zarządu PGG oraz szefowie kopalń wchodzących w skład spółki.

Kolędy wykonała orkiestra górnicza PGG pod dyrekcją Mirosława Kaszuby. Koncert poprzedziła msza święta pod przewodnictwem katowickiego biskupa pomocniczego Marka Szkudło. Duchowni uczestniczący w nabożeństwie wyrazili po jego zakończeniu nadzieję, że zorganizowane w tym toku Górnicze Kolędowanie stanie się początkiem „pięknej tradycji”.

Sądząc po liczbie wiernych, którzy po mszy zostali w ławkach by wsłuchiwać się w dźwięki kolęd, a w wielu przypadkach także śpiewać wspólnie z muzykami orkiestry PGG – taka tradycja ma wielką szansę się narodzić.

Przypomnijmy, że szopka bożonarodzeniowa w panewnickiej bazylice to największa w Europie szopka ołtarzowa zbudowana wewnątrz świątyni, wznoszona przez zakonników i wiernych w okresie świąt Bożego Narodzenia. Można ją oglądać od świąt Bożego Narodzenia do pierwszych dni lutego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Małysz i historia skoków pod jednym dachem. Nowa atrakcja turystyczna Wisły

Historia skoków narciarskich, trofea Adama Małysza i jego rajdowy samochód, życiorysy innych znanych narciarzy z Beskidów, sprzęt sportowy oraz interaktywne i multimedialne wystawy pod jednym dachem – we wtorek, 14 lipca 2026 r., w Wiśle otwarte zostanie Beskidzkie Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza.

To już pewne. Centrum kosmiczne nie na Śląsku, a w Warszawie

Centrum Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie mieścić się w Warszawie. Dziś ogłoszono decyzję w tej sprawie. O lokalizację ośrodka starały się m. in. Katowice.

Sprawdź umowy, by uniknąć kary. Apel RIG w Katowicach

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach apeluje do przedsiębiorców o przegląd umów zawieranych z pracownikami. Ma to związek z nowymi uprawnieniami Państwowej Inspekcji Pracy.

Kolejowa przerwa na Górnym Śląsku. Kluczowa linia S1 zmienia trasę

W poniedziałek, 13 lipca 2026 r., o godz. 20.00 ustanie ruch pociągów na szlaku Ruda Chebzie – Zabrze. Przerwa potrwa do 30 lipca, a jej powodem jest budowa wiaduktu kolejowego na przyszłą trasą N-S w Rudzie Śląskiej. Oznacza to spore zmiany dla pasażerów Kolei Śląskich.