Katowice: czy wiesz, komu zawdzięczasz wolną Polskę?

1526890184 wystawa ojcowie niepodleglosci jc

fot: Jan Czypionka/PGG

Zaplanowano, że do końca bieżącego roku wystawa odwiedzi ok. 20 miejscowości na terenie województwa śląskiego, w tym kopalnie Polskiej Grupy Górniczej: Piast, Ziemowit, Mysłowice-Wesoła oraz ruchy kopalni Ruda

fot: Jan Czypionka/PGG

W poniedziałek, 21 maja, w południe, w wielu miastach Polski nastąpiła inauguracja akcji edukacyjnej IPN „Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa”. Na Śląsku pierwszym miastem na biało-czerwonym szlaku są Katowice, gdzie na Placu Kwiatowym ruszyła plenerowa ekspozycja „Ojcowie Niepodległości”.

Organizatorami wydarzenia są Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

- Intencją akcji jest przybliżenie szerokiej publiczności wydarzeń sprzed stu lat, w wyniku których Polska wróciła na mapę polityczną Europy i zarazem uświadomienie, jak wielką wartością dla tamtego pokolenia była możliwość życia w niepodległym kraju – poinformowała portal nettg Monika Kobylańska, asystent prasowy IPN Katowice.

Przypomnijmy, że wystawa „Ojcowie Niepodległości” towarzyszyła tegorocznemu Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu i przez trzy dni - od 14 do 16 maja - jego uczestnicy mogli ją oglądać w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

Prezentacja wystawy została zorganizowana w ramach całorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Zaplanowano, że do końca bieżącego roku ekspozycja odwiedzi ok. 20 miejscowości województwa śląskiego, m.in. Bieruń, Bytom, Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Lędziny, Rudę Śląską, Sosnowiec, Tarnowskie Góry, Tychy, a także kopalnie Polskiej Grupy Górniczej: Piast, Ziemowit, Mysłowice-Wesoła oraz ruchy kopalni Ruda.

Plenerowa ekspozycja prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponaddwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy, można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

Ekspozycja będzie prezentowana na katowickim Rynku do 30 maja br.

- Również w poniedziałek, 21 maja, w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia, odbędzie się konferencja IPN „Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa” z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka, poświęcona naszym inicjatywom związanym z obchodami Stulecia Odzyskania Niepodległości – powiedział Monika Kobylańska. - Zaprezentujemy spot, nową stronę internetową „Moja Niepodległa” i opowiemy o ogólnopolskiej akcji IPN „Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa”, w ramach której  do końca roku w blisko 120 miastach zostanie zaprezentowana wystawa „Ojcowie Niepodległości”. „Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa” startuje 21 maja równocześnie w kilkunastu miastach w całej Polsce: Bochni, Chełmnie, Katowicach, Nowym Tomyślu, Nidzicy, Oławie, Ostrołęce, Ostrowcu Świętokrzyskim, Piotrkowie Trybunalskim, Sanoku, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Szczecinie, Świdniku, Wasilkowie, Węgrowie – dodała.

Nowa strona internetowa – wraz z animacją ukazującą szczegółową trasę „Biało-czerwonego szlaku. Moja Niepodległa” – będzie multimedialnym kompendium wiedzy o wydarzeniach organizowanych przez IPN z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości. Są to m.in. cykl wykładów „Akademia Niepodległości”, debaty historyków w Belwederze, konkursy historyczne, takie jak „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej” czy „O Naszą Niepodległą!”, wystawy, imprezy artystyczne czy publikacje.

Ponadto na mapie będzie można śledzić wydarzenia związane z obchodami Stulecia Odzyskania Niepodległości i zapoznać się z kalendarium wydarzeń historycznych od 1908 do 1923 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.