Inwestycja realizowana z Remontową LNG Systems umożliwi uzupełnienie oferty Lotos Paliwa o LNG i CNG

fot: Andrzej Bęben/ARC

Obecnie Grupa Lotos działa bez strategii. Poprzednia na lata 2011-2015 ważna była do końca ubiegłego roku

fot: Andrzej Bęben/ARC

Grupa Lotos, Lotos Paliwa i Remontowa LNG Systems podpisały pod koniec marca br. umowę na budowę pilotażowej stacji dokującej LNG w Gdańsku-Osowej położonej przy trójmiejskiej obwodnicy w kierunku Gdyni - podała we wtorek Grupa Lotos.

Dodała, że planowany termin oddania do użytku stacji to połowa 2021 r.

- W czasach walki z epidemią koronawirusa nie zapominamy o ciągłości funkcjonowania naszych spółek związanej z ich bieżącą działalnością. To nie tylko szansa na szybki powrót do normalnego działania, ale także nadzieja na dynamiczny wzrost gospodarczy w niedalekiej przyszłości. Innowacyjność będzie tu elementem kluczowym - powiedział - cytowany w komunikacie Grupy - wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- Grupa Lotos niezmiennie stawia na rozwój poprzez innowacje. Chcemy podkreślić to zwłaszcza w tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii. Bez zakłóceń produkujemy i dostarczamy na rynek nasze produkty, wspieramy polskie służby w walce z koronawirusem, ale równolegle też cały czas pracujemy nad kolejnymi projektami - podkreślił cytowany w komunikacie prezes Grupy Lotos Paweł Jan Majewski.

- Inwestycja realizowana z Remontową LNG Systems umożliwi uzupełnienie oferty Lotos Paliwa o LNG i CNG, nowoczesne paliwa alternatywne, bardziej ekonomiczne i niskoemisyjne, przeznaczone przede wszystkim dla ciężkiego transportu samochodowego. Tego typu inicjatywy to dla nas ważny kierunek, który zamierzamy aktywnie rozwijać - dodał.

Spółka wyjaśniła, że obecna na planowanej stacji skraplarka kriogeniczna, pozwoli na skroplenie odparowanego gazu i ponowne wtłoczenie go do zbiornika, co - jak oceniła - przełoży się na zerową emisję metanu do atmosfery podczas pracy stacji, a automatyczne sterowanie i monitoring umożliwi obsługę stacji dokującej przez jedną osobę oraz jej zdalne serwisowanie.

Lotos poinformował, że unikalną funkcją stacji będzie długoterminowe utrzymywanie bezpiecznych parametrów technicznych LNG zmagazynowanego w intermodalnych, kriogenicznych zbiornikach kontenerowych, zaznaczył, że umożliwi to np. dalszą dystrybucję LNG do klientów końcowych, przy wykorzystaniu wszystkich możliwych środków transportu.

- Cieszę się, że wreszcie wprowadzamy na rynek rozwiązanie zaprojektowane przez polskich inżynierów i wyprodukowane w kraju. Szczególnie cieszy fakt, że stacja powstanie na Pomorzu we współpracy z najlepszym partnerem jakiego mogliśmy sobie wymarzyć w tym projekcie, czyli z Lotosem - liderem nowoczesności w przemyśle paliwowym - powiedział prezes spółki Remontowa LNG Systems z grupy Remontowa Holding Piotr Dowżenko i dodał, że poprzez ten projekt spółka wdroży "co najmniej kilka bardzo wymagających technologii, poszerzymy gamę oferowanych przez nas rozwiązań dla LNG" oraz wchodzi "na rynek lądowy z technologiami stosowanymi przez nas wcześniej w przemyśle morskim".

Grupa Lotos zaznaczyła, że stacja dokująca powstanie na stacji paliw Lotos przy ul. Spacerowej w Gdańsku-Osowej i będzie obsługiwana przez spółkę Lotos Paliwa, a budowa w proponowanej lokalizacji przyczyni się do rozwoju infrastruktury transportowej w ramach korytarza sieci bazowej Transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).

- Wpłynie to nie tylko na stworzenie systemu dystrybucji paliwa LNG na terenie Gdańska. Oddziaływanie projektu obejmie też Gdynię (węzeł miejski sieci bazowej), a także co najmniej region województwa pomorskiego (w Polsce Północnej nie istnieje obecnie źródło paliwa LNG). W przyszłości, poza funkcją stacji paliw, może pełnić ona również rolę bazy dla wirtualnych rurociągów LNG, stanowiąc klucz do nowoczesnej dystrybucji tego paliwa na obszarze Polski i poza nią - czytamy w komunikacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.