Inflacja rośnie, ale zmiany stóp procentowych nie będzie

fot: Krystian Krawczyk

Za wysoki wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiada głównie drożejąca żywność

fot: Krystian Krawczyk

Mimo że inflacja rośnie, nie należy się spodziewać zmian stóp procentowych przez RPP - oceniła Konfederacja Lewiatan, komentując dane GUS na temat inflacji. Organizacja dodała, że za wysoki wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiada głównie drożejąca żywność.

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, 15 lipca, że w czerwcu inflacja wyniosła 2,6 proc. rok do roku. Względem maja inflacja wzrosła o 0,3 proc.

Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan zwróciła uwagę w komentarzu, że inflacja od początku roku wciąż rośnie: w maju dynamika cen wyniosła 2,4 proc., w kwietniu 2,2 proc.

- Tym samym oficjalnie przekroczyliśmy cel inflacyjny, po raz pierwszy od listopada 2012. Nie należy jednak spodziewać się zmian stóp procentowych. RPP obecne poziomy inflacji uznaje za przejściowe i zakłada, że spowolnienie gospodarcze będzie mechanizmem naturalnie tłumiącym inflację - wskazała.

Buchholtz wyjaśniła, że na wysokie odczyty inflacji w czerwcu wpłynęła przede wszystkim dynamika cen żywności. W skali roku zdrożała ona (bez napojów) o 6,2 proc., w skali miesiąca - o 0,3 proc.

Ekspertka podkreśliła, że w tej grupie bezsprzecznie najwyższe wzrosty cen odnotowały warzywa (27,3 proc. r/r) i cukier (23,3 proc. r/r). Wyższe ceny nadal dotykają wieprzowiny, chociaż jest nieco mniej niż przed miesiącem (110,6 proc. r/r, -1,1 proc. m/m), a także pieczywa, którego wzrosty cen napędza m.in. wzrost cen mąki (odpowiednio, 9,8 proc. i 9 proc. w horyzoncie miesiąca). Z perspektywy uboższych gospodarstw domowych brakuje alternatywy wobec obecnego wzrostu cen - w perspektywie roku staniały tylko owoce (-4,3 proc.) i jaja (-6,1 proc.), a sery podrożały nieznacznie mniej niż średni koszyk (2 proc.) - wymieniła.

Buchholtz wskazała, że na przestrzeni roku więcej kosztuje użytkowanie mieszkania (o 1,7 proc.), ale wzrosty cen nie układają się tam równomiernie. Za wywóz śmieci płaci się o 20 proc. więcej niż w czerwcu 2018 r., natomiast wśród nośników energii tylko energia elektryczna potaniała (5,8 proc. r/r), podczas gdy ceny gazu wzrosły o 4,5 proc. w tym okresie.

- Innymi słowy, zupełnie inaczej kształtowałby się dzisiejszy odczyt, gdyby ceny energii elektrycznej zostały uwolnione - oceniła.

Przedstawicielka Konfederacji Lewiatan dodała, że w przypadku paliw do samochodów to wzrost cen był dość równomierny i wyniósł około 3 proc. Zwróciła przy tym uwagę, że tym samym okresy spadków cen na rynkach światowych nie znalazły odzwierciedlenia w cenach detalicznych.

Ekspertka dodała, że w ostatnim czasie szybciej niż towary drożeją usługi.

- Wyraźne wzrosty stały się w ostatnim roku udziałem m.in. usług fryzjerskich (5,2 proc.), lekarskich (5,3 proc.) czy turystycznych za granicą (11,4 proc.). Warto podkreślić, ze jest to proces naturalny i zupełnie zrozumiały w kontekście obserwowanej dynamiki płac. Przedsiębiorstwa przestały absorbować wzrosty kosztów i nie należy spodziewać się, by uległo to zmianie w najbliższym czasie. Na ten wynik mogą dodatkowo nakładać się czynniki zewnętrzne, tak jak miało to miejsce w przypadku żywności - podsumowała.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.