Historia: inauguracja obchodów stulecia powstań śląskich

fot: Aldona Minorczyk-Cichy

Na zdjęciu: Jakub Chełstowski, marszałek śląski, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor i Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Stanu Prezydenta RP, opowiadają o obchodach stulecia powstań śląskich

fot: Aldona Minorczyk-Cichy

Niemal sto lat temu, w sierpniu 1919 r., wybuchło pierwsze powstanie śląskie, a po nim, w kolejnych latach, dwa następne. W Muzeum Śląskim uroczyście zainaugurowano obchody stulecia. Potrwają cztery lata i mają mieć ogromny rozmach. Atrakcji będzie wiele, ale najważniejszą - wydarzenie multimedialne, w tym wykonanie 31 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie utworu Jana A.P. Kaczmarka, laureata Oskara, skomponowanego specjalnie na tę okazję. Będą też wydarzenia edukacyjne i sportowe. Budżet obchodów przekroczy tylko w tym roku 15 mln zł. To środki samorządu wojewódzkiego i jego instytucji kultury oraz partnerów.

W konferencji inaugurującej 100-lecie powstań śląskich uczestniczyli w przedstawiciele władz regionu: Jakub Chełstowski, marszałek województwa Śląskiego, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski oraz Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, a także przedstawiciele rządu, posłowie, reprezentanci najważniejszych regionalnych instytucji, ludzie kultury, nauki oraz kilkudziesięciu samorządowców.

Zaprezentowano film oraz logo promujące 100-lecie powstań oraz najważniejsze wydarzenia obchodów Roku Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego.

Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Stanu Prezydenta RP, podkreślił, że rocznica powstań wpisuje się w obchody niepodległości Polski. Dlatego Andrzej Duda objął je swoim patronatem.

- To okazja aby spojrzeć na dawne wydarzenia jako na doświadczenia, na podstawie których można budować nowoczesne państwo polskie – poinformował.

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, podkreślił: - Dzieło, widowisko multimedialne, które zostanie stworzone, mamy zamiar pokazywać przez najbliższe lata w różnych miejscach kraju. Chcemy, aby historia o powstaniach śląskich dotarła do jak najszerszego grona osób.

Jakub Chełstowski zapowiedział współpracę ze śląskimi samorządami i instytucjami kultury oraz przeznaczenie środków na badania naukowe. Z kolei wojewoda Jarosław Wieczorek podkreślił, że upamiętnienie w sposób godny to powinność i zaszczyt dla rządzących.

Informacje o obchodach można będzie znaleźć na nowej stronie www.powstania.slaskie.pl. To m.in. koncert plenerowy muzyki H. M. Góreckiego na terenie Muzeum Śląskiego,  defilada wojskowa w rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego, gra miejska, mobilna wystawa historyczna, bieg z flagą, nocne zwiedzanie budynku urzędu wojewódzkiego, wystawa żołnierzyków. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Chorzów: Kolejne przejazdy pod estakadą zostaną otwarte 5 czerwca

Przejazdy pod estakadą w rejonie ul. Jana Faski i Pocztowej zostaną udostępnione kierowcom w piątek 5 czerwca - zapowiedział Urząd Miejski w Chorzowie. Otwarty zostanie również znajdujący się przy nich parking P2.

Spór o farmę fotowoltaiczną w Parku Śląskim. Chorzów blokuje inwestycję

Władze Parku Śląskiego chcą zbudować farmę fotowoltaiczną, która w przyszłości mogłaby rocznie dawać nawet do 2 mln zł oszczędności na opłatach za energię. Instalacja miałaby powstać na terenie, który od zawsze był zapleczem technicznym parku, ale ten plan został (na razie?) zablokowany przez miasto Chorzów.

Przemysł potrzebuje ludzi gotowych na cyberwojnę

Nowoczesne kopalnie, elektrownie i zakłady przemysłowe są dziś chronione nie tylko przez technologie, ale przede wszystkim przez ludzi potrafiących je rozumieć i zabezpieczać. O tym, dlaczego uczelnie techniczne stają się ważnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa, jak kształcić kadry dla infrastruktury krytycznej oraz dlaczego Politechnika Śląska planuje dołączyć do ISAC-SIG, rozmawiamy z prof. Krzysztofem Filipowiczem, Dziekanem Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.

Asseco pokazało system Polski antydron

Największa polska firma IT stworzyła własny system do wykrywania i monitorowania dronów. Rozwiązanie, które czeka na pierwsze wdrożenie, ma znaleźć zastosowanie militarne i cywilne - czytamy w środę w "Pulsie Biznesu".